שכונה 360°, העתיד כבר כאן!

בואו לקחת חלק במהפכת המגורים של ישראל, שסוחפת אחריה, ערים רבות, יזמים, מתכננים וקבלנים. שכחו את כל מה שאתם יודעים והיכנסו לעולם חדש, בריא, נקי ויעיל.

בשנים האחרונות, קיימת הבנה שכשמתכננים שכונות מגורים חדשות, יש לתכנן אותן מתוך ראייה הוליסטית, המתייחסת לתחומים שונים ומאפשרת לתושביהן לנהל חיים איכותיים. שכונות מהסוג הזה נקראות ׳שכונות מקיימות׳ ובעתיד נראה יותר ויותר שכונות כאלה. מהותן מתבססת על עיקרון המקפל בתוכו ערכים סביבתיים, חברתיים וכלכליים. בפן הסביבתי מתקיימות בהן שמירה על הטבע, מניעת מפגעים וזיהומים כמו פליטת גזי חממה וחיסכון במשאבים. מי לא ירצה לגור בשכונה בריאה עם שכנים מרוצים?

עיר ירוקה ליד האגם - תכנון ירוק

אל תישארו מאחור! כיום, יותר מאי פעם ישנו רצון מצד הרשויות, הציבור ויזמים פרטיים, להוביל קידום עקרונות קיימות במסגרת השכונה. לכן פותח ע״י המועצה הישראלית לבנייה ירוקה ומשרד הבינוי והשיכון כלי מדידה ייחודי הנקרא שכונה °360 שמיועד לעזור לקדם תכניות לפיתוח ובנייה של שכונות מגורים תוך התייחסות לצרכי הסביבה. שתהיינה איכותיות, חסכוניות במשאבים ומצליחות לאורך זמן. לא עוד דיבורים ורעיונות לקידום אלא כלים ממשיים לעבודה.

כלי המדידה ׳שכונה °360 ׳  מלווה את תהליך התכנון וביצוע הפרויקט באמצעות קריטריונים להערכה ומדידה ומבטיח שכלל התהליך יתייחס באופן מקיף למגוון הנושאים הרלוונטיים לקיומה של שכונה שכזו.

השנים האלה קריטיות במיוחד, ככל שתקדימו להיות חלק מהתהליך, תרוויחו יותר!

קבינט הדיור בממשלה אישר בשנת 2017 תכנית ובה יעד לשנת 2040 של תכנון 2.6 יחידות דיור ובניה של כ 1.5 מיליון יחידות דיור. היעד מדבר על צורך בתכנונן של למעלה מ-100,000 יח”ד ובנייה של למעלה מ- 65 אלף יחידות דיור בכל שנה. בנוסף לכך, צופים כי בעשור הקרוב יתווספו לכבישים כ 2 מיליון כלי רכב והיום, זה בדיוק הזמן לפעול.

שכונה °360 היא בדיוק בשבילכם!

מתכננים, יזמים, אדריכלים, גופי תכנון ממשלתיים ועירוניים, יזמים פרטיים, צוותי תכנון וכל מי שמעוניין ליצור בניינים ושכונות מקיימות, החל משלב התכנון, דרך הפיתוח והבנייה ועד לשלב האכלוס. ידעתם ש 15 ערים בישראל כבר התחייבו לקדם את נושא הבנייה הירוקה?

אז איך תהפכו את הפרויקט שלכם להכי ירוק שיש?

שכונה °360 מונה שלושה חלקים שכל אחד מהם מתייחס להיבט מסוים של התכנון: ׳תשתית ובינוי׳, ׳שימוש יעיל במשאבים׳, ׳מרחב טבעי וציבורי׳.

לכל חלק יש תתי נושא ועמידה בהם מזכה בניקוד שבסיום משוקלל לכדי ציון עבור כל הפרויקט. ציון זה מעיד על המידה בה הוטמעו וייושמו הנושאים. ככל שהנושאים יוטמעו בתכנון הפרויקט מוקדם יותר, כך סיכויי ההצלחה יהיו גבוהים יותר וכך גם ככל שיהיה שיתוף רב יותר בין היזמים, המתכננים, הקבלנים והרשות המקומית. דירוג בציון גבוה אומר שהפרויקט ״ירוק״ יותר. פרויקט ירוק יותר, הוא איכותי ונמכר יותר!

התחלתם את הפרויקט, איך מתקדמים?

ישנן שלוש נקודות זמן בהן תתבצע הבדיקה וזאת באופן המשיק לאבני הדרך שנקבעו עבור תהליך התכנון.

 • נקודה ראשונה – כשיש תכנית מאושרת שמכוחה עדיין לא ניתן להוציא היתרי בניה
  זה שלב ראשוני בתכנון ואולי החשוב ביותר, מכיוון שבו יוטמעו הנושאים שימדדו. התכניות הללו הן כלליות ומציגות את חזון הפרויקט, נושאים אליהם יש להתייחס ומטרות כמו גם מתאר ושלד. וזה בדיוק  הזמן והפלטפורמה בה נייצר את התנאים שיאפשרו עמידה בדרישות כלי המדידה לכל אורך הפרויקט.
 • נקודה שניה – כשיש תכנית מאושרת שמכוחה להוציא היתרי בניה
  בשלב זה תתקיים בדיקה שאכן הקריטריונים שהגדרנו הוטמעו בתכנית ושהיא עומדת בדרישות כלי המדידה. כאן כבר ניתן יהיה לראות באופן מפורט את כל שיידרש להכניס לפרויקט וכיצד יייושמו בפועל הנושאים הרלוונטיים לעמידה בדרישות שכונה °360.
 • נקודה שלישית –אישור סופי בתום הבניה ולאחר קבלת היתר אכלוס
  אחרי קבלת טופס 4 ל 80% מהמבנים (ועד שלוש שנים ממועד זה), ניתן יהיה לקבל אישור סופי. הבדיקה מתבצעת על מנת לקבוע שהפרויקט עמד בדרישות ולסכם את הציון הסופי.

יש לקחת בחשבון שבבדיקות מעורבים גורמים רבים ביניהם הרשות המקומית, המתכנן, הקבלנים ולעיתים משרדי ממשלה, דבר שיכול לגרום לשינוי בנקודות הזמן של הבדיקה.

בואו נבדוק יחד אם ׳שכונה °360׳ מתאימה לפרויקט שלכם

הפרויקט צריך לכלול מינימום 200 יח״ד חדשות ולפחות 6 מבנים חדשים. יש לתכנן בפרויקט שטחים ציבוריים נגישים 24 שעות ביממה. הצפיפות הממוצעת של הפרויקט (נטו) גבוהה מ-6 יח”ד לדונם והברוטו מעל 2.5 יח”ד לדונם או על 8.5 נפש לדונם.

לא ניתן להשתמש ב ׳שכונה °360׳ לבניה על שמורת טבע או גן לאומי וכן, לפרויקט שנמצא 100 מ׳ מקו הים.

רוצים ראש שקט במהלך הפרויקט? התקשרו עוד היום!

אנו, בחברת ׳תכנון ירוק בע״מ׳ מתמחים בליווי פרויקטים על פי כלי המדידה ׳שכונה °360׳ ובעלי ניסיון רב. נשמח לעמוד לשירותכם בייעוץ ראשוני וליווי הפרויקט משלב התכנון ועד לסיומו.

ליצירת קשר לקבלת הצעה לליווי ירוק למגורים לחצו כאן ונשמח לעמוד לשירותכם.

תכנון ירוק
לקבלת הצעת מחיר ללא התחייבות

  הודעתך נשלחה בהצלחה!
  נהיה בקשר בהקדם