מחקרים הוכיחו את תרומתו של שיפוץ ירוק לשיפור איכות החיים

כיצד יוביל שיפוץ ירוק לשיפור איכות החיים של הדיירים במבנה?

השמירה על כדור הארץ הציבה אתגר אדיר לאנושות, וכל מי שמתגייס למען המטרה הנעלה הזו מיטיב עם הבית שלנו במובן הגלובלי, אך גם עם ביתו הפרטי בכל מובן אפשרי. באמצעות שיפוץ ירוק לשיפור איכות החיים כל אחד יכול להבטיח לעצמו סביבה בריאה יותר, חסכונית באנרגיה, שמשפרת את איכות חייו באופן משמעותי.

הקהילה המדעית הוכיחה את יעילות הבנייה הירוקה לאיכות החיים

כיום ישנן עדויות מוחלטות המצביעות על האופן בו בניין יכול להשפיע על בריאותם ורווחתם של דייריו. על פי ארגון הבריאות העולמי, מחלות ריאה ונשימה הקשורות לאיכות סביבה פנימית ירודה הן שלוש מחמשת הסיבות המובילות למוות. אך תכונות של בנייה ירוקה, כגון שיפור התאורה ושמירה על איכות האוויר הטובים יותר, הוכחו כמשפיעות לטובה על הבריאות ועל הרווחה, וסדר יום זה תפס תאוצה הולכת וגוברת בשנים האחרונות.

אחד המחקרים בחן כיצד תורם שיפוץ ירוק לשיפור איכות החיים, ובמסגרתו ביקשו החוקרים לקבוע האם שיפוץ מבנה באמצעות עקרונות “ירוקים” ובריאים משפר את בריאות הדיירים ואת איכות המבנה. המחקר בדק כיצד   שיפור האוורור, הפחתת הלחות והעובש, שימוש בחומרי גלם ברי קיימא ובתכונות שיפוץ ודיור בריאות אחרות השפיעו על בריאות הדיירים ובחן את כמות הפחמן הדו- חמצני וגז הרדון במבנים שנבדקו.

הדיירים המבוגרים דיווחו על שיפורים מובהקים סטטיסטית בבעיות נשימה ובבריאות הכללית. כמו כן, הם דיווחו כי בריאותם הכללית של ילדיהם השתפרה, עם שיפור משמעותי בבעיות נשימה. בדיקות איכות המבנה לאחר שיפוץ הצביעו על כך שהאוורור המכני החדש שהותקן הוריד את כמות הרדון והפחמן הדו- חמצני שנמדדו במבנה.

המחקר הנו הוכחה חד- משמעית לכך, ששיתוף פעולה בין אנשי מקצוע וקבלנים מתחום הבנייה והשיפוצים יביא להטבה משמעותית בבריאות הציבור וישפר את איכות חיי הדיירים.

בנייה ירוקה לעתיד טוב יותר

הפועלים בתחום זה מתמקדים ביצירת עולם שבו מבנים אינם טובים רק לסביבה, אלא גם תומכים בחיים בריאים, מאושרים ופרודוקטיביים יותר, והפחתת פליטת מבנים, במיוחד בערים, יכולה להפחית את הזיהום ולשפר את איכות האוויר, מה שמועיל לבריאות תושבי העיר כולה. 

כמעט 60% מאוכלוסיית העולם צפויה לגור באזורים עירוניים עד שנת 2030, ולכן יש חשיבות עליונה להבטיח את קיומם. מבנים הם יסודות הערים, ולכן מבנים ירוקים הם המפתח לקיימותם לטווח הארוך. שטחים ירוקים, הסביבה הבנויה תורמת לאיכות החיים של הקהילות המתגוררות בה, אשר חייבות להיות ברות קיימא כדי להבטיח את הסטנדרט הזה לכולם.

שיפוץ ירוק לשיפור איכות החיים

שיפוץ ירוק למבנה מאפשר להשתמש בקיים ולעשות שימוש חוזר בחומרים שונים. שיפוץ ביתי מתוך מחשבה על קיימות תורם לאיכות החיים של דייריו ובעל השפעה חיובית על צריכת האנרגיה בעולם.

בישראל נקבע תקן בניה ירוקה 5281, שמציע פרמטרים, על פיהם ניתן לבחון ולמדוד מבנים ירוקים במגוון תחומים, ביניהם אנרגיה, מים, חומרים, פסולת וכן הלאה. התקן משתנה מידי שנה בעקבות שינויים בפרמטרים הללו, ומעניק ניקוד לפרויקטים, שנע בין 1 ל- 5 כוכבים.

דברי סיום

שיפוץ ירוק לשיפור איכות החיים יכול להיות קטן או גדול, אולם הבחירה בבנייה ירוקה לא צריכה להיות מושפעת מסדר גודל השיפוץ. כאשר בוחרים לשפץ מבנה באופן נרחב קל לבצע שינויים דרסטיים, אך גם בהעדר תקציב או צורך בשיפוץ כל המבנה, כדאי להקפיד על המרכיבים החשובים והחיוניים ביותר: מכשירים חסכוניים באנרגיה, טכנולוגיה סולארית, בידוד ביעילות גבוהה ומחממי מים לפי דרישה.

כתיבת תגובה

תכנון ירוק
לקבלת הצעת מחיר ללא התחייבות

    הודעתך נשלחה בהצלחה!
    נהיה בקשר בהקדם