ראיון עם רונית טורק בנושא ייעוץ סביבתי בבניה ירוקה

ייעוץ וליווי לבניה ירוקהראיון אורח עם רונית טורק יועצת סביבתית על תפקיד היועץ הסביבתי בבנייה ירוקה.

מהו יועץ סביבה ? מה תפקידו מה המשמעות לכך בהקשר של בנייה ירוקה? לאלו תנאי סף מחייבים עמידה בתקן 5281 ? מה כולל דו”ח סביבתי ? 
על כל אלה ועוד, בראיון שקיימנו עם רונית טורק יועצת סביבתית.

מהו יועץ סביבה ?
ייעוץ סביבה הינו תחום אינטגרטיבי המשולב בכל רמות התכנון מהארצית,המחוזית, הרמה המקומית – עירונית ועד לתכנון בית הבודד. לעתים, משלב היועץ הסביבתי בעבודתו צוות של מומחים בהיבטים סביבתיים שונים לפי העניין בין השאר כאלה המתמחים בהכנת מודלים לזיהום אוויר, לרעש, לניקוז וכיו”ב.

בתקן 5281 תפקיד היועץ הסביבתי בא לידי ביטוי בכמה תחומים:
ייעוץ וליווי לבניה ירוקה1. בהקשר של ניצול משאבי הסביבה וחיסכון באנרגיה יועץ הסביבה פועל על פי עקרונות של תכנון סביבתי מושכל הלוקח בחשבון היבטים של קלימטלוגיה יישומית (פנות, הצללות, אוורור, וכד’) והיבטים סביבתיים נוספים כגון תכסית השטח, טופוגרפיה, הבטים הידרולוגיים ואחרים.
2. תחומים נוספים הבאים לידי ביטוי יתוארו בהמשך כגון: סקר הסטורי וסקר אקולוגי חיסכון במים, טיפול בפסולת ועוד. העבודה עם תקן 5281 ממקדת את העבודה וההתייחסות בנושאים אלה.

איך הגעת לעסוק בתחום הייעוץ הסביבתי ?
לפני הרבה שנים למדתי גיאוגרפיה לתואר ראשון. לא היו אז פקולטות ללימודים סביבתיים ובתי ספר לאיכות הסביבה או אוניברסיטה שיש לה מחלקה למדעי הסביבה.
למזלי התאפשר לי לעבוד בתחום כבר מהתואר הראשון כשהתבקשתי להיות עוזרת מחקר ועוזרת הוראה במעבדה לתכנון אקלימי תואם סביבה. תחום זה מהווה כיום חלק משמעותי בבניה הירוקה.

בשנים אלו הייתי חלק מצוות התכנון בפיתוח העיר כרמיאל ויישובים ופרויקטים נוספים שעסקו בתכנון תואם אקלים וכן חלק מצוות עריכת האטלס האקלימי לתכנון פיזי וסביבתי בישראל שיצא לאור בשנת 1999 (בראיה דומה למה שמנסים ליישם היום בתקן 5281).

ייעוץ וליווי לבניה ירוקהכשאמרנו אז “נשתמש במשאבי הטבע”, היה לנו, לצוות, חשוב ללכת לראות את המקום עליו מדובר ולא לתכנן מהמשרד בין ארבעה קירות. יצאנו  לשטח, להבין את המקום, לנשום אותו, לקרוא עליו, על הצמחיה, בעלי החיים וכו’. כל זאת על מנת לחסוך באנרגיה, לחסוך בחשמל, לנצל משאבים קיימים. לימדנו כיצד להשתמש ברוח לאוורור, בשמש לחימום ולתאורה, ובמבנה השכונה והרחובות להצללות מקומיות.
לאחר מכן המשיכה לתואר שני ואז החלה לעבוד כראש צוות סביבה בחברה מסחרית.
כיום היא מציינת  מעל 25 שנה בתחום של ייעוץ סביבתי במגוון גדול של פרויקטים.

סקר סביבה ותנאי הסף של תקן 5281
התקן הישראלי כולל 9 פרקים בהם אנרגיה, קרקע, מים, חומרים, בריאות  ורווחה, פסולת, תחבורה, ניהול וחדשנות.  בכל פרק בתקן 5281 תנאי סף שעל מבנים לעמוד בהם. בניין מגורים חדש למשל מוכר כירוק על פי תקן 5281 אם צבר 55 נקודות לפחות  ועמד בתנאי סף.
מבנה ירוק על פי התקן הישראלי מאפשר חיסכון  בהוצאות התפעול לדיירים, שיפור איכות חייהם והשפעה על התועלת הסביבתית.

עומדים לבנות בניה ירוקה ? יש מספר נושאים הקשורים ישירות לייעוץ סביבתי
ייעוץ וליווי לבניה ירוקה•    סקר היסטורי
מטרת הייעוץ הסביבתי לבדוק אם במקום לא היו לפני כן תעשיות מזהמות או שימושים שפגעו במים או בקרקע. תנאי סף נועד לשמור על בריאות הדיירים העתידיים,
מכיוון שאם המקום מזוהם, העברת הקרקע למקום אחר תעביר הזיהום ו/או תייצר זיהום מהמגע בקרקע.
אם עושים “רק” חישוף של החלק העליון , הקרקע העמוקה יותר עלולה להישאר מזוהמת וילדים שישחקו כאן בפארק בעתיד עלולים להיחשף למקום מזוהם.
לכן חשוב לדעת מה היה קודם במקום זה והאם צריך לעשות פעולות בקרקע או לא.

•    סקר אקולוגי
מטרת הייעוץ הסביבתי להפחית את הנזק לאיזון האקולוגי הקיים באתר. בזמן הכנת האתר לעבודות הבנייה ובמהלך הבניה לעודד פעילות שתשמש את ערכו האקולוגי של האתר לאורך עבודות הפיתוח ובמהלך הבניה.

זהו תנאי סף הבודק מהם ערכי הטבע, השימושים מבחינת ערכים נופיים וטבעיים הקיימים במקום. האם יש במקום עצים ייחודיים, צמחיה ייחודית, צמחיה פולשנית, גיאופיטים – רקפות, צמחים נדירים, נחל או מקום מים .
אם זה שטח עירוני, בוחנים מה יש במקום עצמו או בסביבה על מנת לשמר טבע עירוני. אם הבניה נעשית בסביבה חקלאית ויש שם האבקות של פרחים או צמחים עונתיים כמו תורמוסים, יהיה שיקול של לנטוע את אותו סגנון צמחיה במקום הנבנה. כנ”ל לגבי ציפורי לילה, להם ניתן יהיה לתכנן מראש מקומות לקינון בעתיד.

•    ייעוץ אקלימי: הצללות ואוורור טבעי (כפי שהוסבר קודם).

•    טיפול ומחזור פסולת.

ייעוץ וליווי לבניה ירוקהמהו דו”ח סביבתי ומה הוא כולל ?
התקן כולל מספר תחומים: אנרגיה (ניצול אנרגיה סולרית פסיבית ככל הניתן, כולל הצללות ואוורור ותאורה טבעיים) קרקע, מים (חיסכון במים), חומרים בריאות ורווחה, פסולת (מחזור חומרים ופסולת בניין), תחבורה, ניהול אתר הבנייה וחדשנות.

הדו”ח הסביבתי יכלול את הנושאים שתוארו למעלה בהתאם לתקן 5281 ויכלול המלצות והתניות לאדריכל ולמתכננים בתחומים השונים.

קל לעבוד בצוות בניה ירוקה ?
זה תהליך לא פשוט שלוקח זמן. לא כולם משתפים פעולה בקלות. המטרה לבוא בגישה שמסבירה את הצד המקצועי, את ההיגיון שמאחורי הבקשה. לנמק את הנימוקים הכלכליים, סביבתיים, ואז מנסים להבין את האילוצים וחושבים יחד על פיתרון אדריכלי יצירתי.

לסיכום
לתחום הבניה נכנסה רגולציה שלא היתה קיימת בעבר. הרגולציה באה להקטין את הפגיעה בסביבה מחד ולשמור על בריאות בני האדם מאידך.
מטרתו של ייעוץ סביבתי לתת מענה לשמירה על איזון סביבתי, אנרגטי ואקולוגי תוך הגנה על הסביבה, ובריאות האנשים. הפרמטרים הסביבתיים – אקולוגיים מוטמעים בתהליך התכנון מראשיתו ובזווית הראיה של היועץ סביבתי, חשוב שבשלב קביעת עקרונות התכנון של הבניה הירוקה תובטח גמישות תכנונית על מנת שניתן יהיה לבצע שינויים ושיפורים תכנוניים מבלי לפגוע בעקרונות החשובים.

מעוניינים בפרטים על ייעוץ וליווי לבניה ירוקה ?
התקשרו אלינו בטלפון 1-700-701-075 
או לחצו כאן להשארת פרטיכם
פגישת ייעוץ ראשונה עם מלווה ירוק מוסמך מטעם מכון התקנים הישראלי – ללא תשלום וללא התחייבות.

 

לקבלת הצעת מחיר ללא התחייבות

    הודעתך נשלחה בהצלחה!
    נהיה בקשר בהקדם