קירות ירוקים – הגדרתם ותרומתם לסביבה

GREEN WALL

מתוך שישים ואחד הקירות הירוקים החיצוניים הנמצאים במסד הנתונים המקוון של הארגון ‘גרין רוף’,  80% נבנו בשנת 2009 או לאחריה ו -93% בשנת 2007 ואילך. קירות ירוקים רבים ניבנו על ידי מוסדות וארגונים גדולים ובמקומות ציבוריים כגון שדות תעופה והפכו לתופעה נפוצה ויפהפייה.

קירות ירוקים הם קירות שמכוסים חלקית או לחלוטין בירק או בצמחיה חיה והם כוללים מצע אורגני המשמש לירק כקרקע. לכן, לרוב הקירות הירוקים יש מערכת אספקת מים משלהם. קירות ירוקים ידועים גם כקירות חיים או כגנים אנכיים, שמספקים בידוד חי ונושם שתפקידו לשמור על טמפרטורת המבנה עליו הם גדלים.

כדאי להבחין בין קירות ירוקים לבין חזיתות ירוקות. על קירות ירוקים יש צמיחה שנתמכת על הקיר בזמן שבחזיתות הירוקות יש תמיכה רק על הקרקע לעידוד צמיחתם של מטפסים, כדי ליצור חזית ירוקה שמורכבת מצמחייה חיה.

קירות ירוקים עשויים להיות בתוך הבית או מחוץ לבית, עומדים לחוד או מחוברים לקירות קיימים, והם מגיעים במגוון רחב של גדלים. סטנלי הארט ווייט, פרופסור לאדריכלות נוף באוניברסיטת אילינוי, רשם פטנט על “המבנה והמערכת האדריכלית של הצמחייה” בשנת 1938, אם כי המצאתו לא התקדמה מעבר לאבות הטיפוס בחצרו האחורית אי שם באורבנה, אילינוי. פטריק בלנק, בוטניקאי המתמחה בצמחי יער טרופיים, עבד עם האדריכל אדריאן פיינסילבר והמהנדס פיטר רייס, שיישם את הקיר הירוק הראשון המוצלח והגדול ביותר בשנת 1986 במוזיאון המדע הגדול ביותר באירופה שנמצא בפריז (Cité des Sciences et de l’Industrie). בשנת 2005 הוא הקים קיר חי חיצוני של מוזיאון אמנות פריזאי (Musée du quai Branly) עם האדריכל ז’אן נובל. פעולות כאלה הפכו את הקירות הירוקים לפופולריים יותר ויותר.

ככל הידוע כיום, הקיר הירוק הגדול ביותר משתרע על פני 2,700 מ”ר (יותר מחצי דונם) והוא ממוקם במרכז הקונגרסים הבינלאומי ‘לוס קאבוס’, בניין שתכנן האדריכל המקסיקני פרננדו רומרו עבור מפגש הפסגה העשרים וחמישה שנערך במקום.

אך עם כל היופי והפאר שקירות ירוקים מביאים לסביבה, הם מניבים תפוקה סביבתית משמעותית לא פחות. על פי רוב ניתן למצוא קירות ירוקים בסביבות עירוניות שבהן הצמחים מורידים את הטמפרטורות הכוללות של הבניינים שזוכים להיות צמודים להם. כידוע, הגורם העיקרי להצטברות חום בערים הוא היעדר בידוד ראוי. קליטת ​​קרני השמש וקרינתה נספגים בכבישים ובמבנים עירוניים, ונאגרים בחומרי הבניינים שמקרינים אותם בחזרה לסביבה. בשל נשימתם של הצמחים על קירות ירוקים, הטמפרטורה הנספגת בהם אינה עולה על ארבע או חמש מעלות צלזיוס יותר מהסביבה ופעמים רבות הם קרירים יותר.

הקירות החיים הללו עשויים להיות גם אמצעי לשימוש חוזר במים. הצמחים מטהרים חלק מהמים המזוהמים (מים אפורים) על ידי ספיגת החומרים המזינים. חיידקים שיוצרים מינרליזציה לרכיבים האורגניים הופכים אותם לזמינים עבור הצמחים. זו הסיבה שמוסכם על כולם כי קירות חיים וירוקים מתאימים במיוחד בערים, שכן הם מאפשרים שימוש טוב של שטחים פנימיים, אנכיים וזמינים. הם מתאימים גם לאזורים צחיחים, שכן מים זורמים על קיר אנכי מתאדים פחות מאשר בגנים אופקיים רגילים. הקיר החי יכול גם לשמש חקלאות עירונית, גינון עירוני, או כיצירת אמנות שמשרה את יופייה על הסביבה כולה. לפעמים ניתן למצוא קירות ירוקים ממש בתוך בניינים כדי לעזור ולהקל על תסמונת ‘הבניין החולה’ (SBS), מצב רפואי שבו אנשים בבניינים סובלים מסימפטומים של מחלה או מרגישים רע ללא סיבה נראית לעין. כיום כבר אין שאלה באשר ליעילותם של קירות ירוקים גם בשיפור איכות האוויר, הן בתוך בניינים ומחוץ להם.

תכנון ירוקלפרטים נוספים, למידע מהימן ולתכנון ירוק אמיתי מתקשרים אלינו למספר 1-700-701-075 או ממלאים פרטים למעלה משמאל ונחזור אליך בהקדם.

הטבה ירוקה: פגישה ראשונה עם מלווה מוסמך לביצוע בניה ירוקה  – ללא תשלום.

תכנון ירוק
לקבלת הצעת מחיר ללא התחייבות

    הודעתך נשלחה בהצלחה!
    נהיה בקשר בהקדם