תכנון אקלימי ואנרגטי, ניתוח והפקת דוחות

לפני שנדבר על תכנון אקלימי ותכנון אנרגטי, חשוב להבין שבניה ירוקה הופכת את השימוש במבנים לבריאים ואיכותיים יותר למשתמשים ולסביבה ומפחיתה באופן משמעותי את צריכת החשמל ופליטת גזי החממה. על מנת לבנות בניינים ירוקים, יש להתחשב במכלול של היבטים ולעמוד בתקנים והוראות החל משלב התכנון, דרך הביצוע ועד לסיום מושלם של הפרויקט.

מגוון ההיבטים אותם יש לקחת בחשבון כוללים העמדה ותכנון המבנה במרחב, עיצוב מעטפת הבניין, יישום תשתיות וטכנולוגיות ועמידה בתקנים ישראליים לבניה ירוקה ולהנחיות הרשויות המקומיות ומשרדי הממשלה.  

תכנון אקלימי ואנרגטי

אנו בחברת תכנון ירוק בע״מ מומחים בליווי וניהול תהליכי בניה ירוקה הכוללים את כל השלבים: בדיקה מקדמית, תכנון אקלימי, מתן פתרונות, תכנון אנרגטי, ניהול ועבודה מול הרשויות עד לסיום הפרויקט ועמידה בתקנים הירוקים ותוך עמידה בלוחות זמנים.

מקצועיות, יעילות, שקט נפשי

אדריכלים, מהנדסים, יזמים, קבלנים – אנו עומדים לשירותכם עם ידע מקצועי וניסיון עשיר בשטח בפרויקטים מגוונים ובתחומים הבאים:

 • תכנון ביו אקלימי (תכנון אקלימי ואנרגטי)
 • הכנת דו״ח בידוד תרמי של בניינים לפי תקן 1045
 • דירוג בניינים על פי תקן 5282
 • תכנון הצללות
 • ניתוח אקלימי
 • בדיקת רוחות לפי CFD

תכנון אקלימי

תכנון אקלימי הוא תכנון הלוקח בחשבון משתנים כמו חלוקה לאזורי אקלים וניתוח השפעות הטמפרטורה הסביבתית על התנאים בתוך המבנה, קרינת השמש, הלחות באוויר, כיווני פתחים וניצול נכון של האוויר, הצללות, אופן בידוד מעטפת הבניין, שילוב נכון של מערכות חימום וקירור, בחירת גופי תאורה נכונים, שימוש בטיימר לדוד חשמל ועוד.

יישום תכנון אנרגטי משפיע בסופו של דבר על צריכת האנרגיה בתוך המבנה. במילים אחרות, תכנון אקלימי ואנרגטי מיועד למצוא דרכים לצריכת אנרגיה ״מזהמת״ שיתנו פתרון מקסימלי ברמת זיהום מינימלית.

לתכנון ביו-אקלימי של בניינים יש שתי משמעויות, האחת היא מציאת האנרגיות הזמינות בשטח ושימוש בהן באופן טבעי על מנת ליצור תנאי נוחות בבניין, כמו שימוש בקרני השמש להעלאת הטמפרטורה בחלל בימי החורף או שימוש באור טבעי לצורך הארת החלל, והשנייה, מציאת דרכים טבעיות להיפטרות מאנרגיה עודפת שהצטברה בחלל כמו למשל אוורור בשעות הלילה לצורך הורדת הטמפרטורה בתוך המבנה בקיץ.

האנרגיה אותה אפשר לחסוך באמצעות יישום עקרונות התכנון אקלימי כמובן תלויה באופי הפרויקט, באקלים שבו הוא ממוקם ובתפעול נכון של משתמשי הבניין.  

חשוב לדעת – תכנון ביו אקלימי יכול להתבצע רק על ידי מלווה בניה ירוקה.

הכנת דו״ח בידוד תרמי של בניינים לפי תקן 1045

ת״י 1045 עוסק בבידוד מעטפות חיצוניות של בנייני מגורים, משרדים, בתי מלון, מוסדות חינוך ובתי חולים, בהתחשב בתנאי האקלים האופייניים לאזור בו הוא נמצא. הוא סוקר את כל מרכיבי המעטפת על מנת להבטיח את שימור האנרגיה בבניין, הוא מחויב על פי חוק ומגדיר במפורש תכונות תרמיות של חומרי בנייה מגוונים, שיטות לחישוב התנגדות תרמית, סקירת ערכי התנגדות תרמית האופיינית לסוגי מעטפת.

מטרתו של הבידוד, לשמר את הטמפרטורה בחללי הבניין על ידי בידוד מעטפת הבניין כך שתהיה יציבה ותביא לחיסכון בצריכת האנרגיה והפחתה בהוצאות הצריכה בעזרת תכנון אנרגטי.

תהליך יישום תקן 1045 מורכב מתשעה שלבים:

 1. תיאור הפרויקט
 2. איתור אזור האקלים של הישוב בו יבנה המבנה
 3. ניתוח הדירות הטיפוסיות בבניין
 4. ניתוח מרכיבי המעטפת החיצונית של הבניין
 5. חישוב ערכי התנגדות תרמית אופיינית מינימלית של חתכי אלמנט מעטפת הבניין והשוואתם לדרישות התקן
 6. בחינת מערכות הזיגוג בבניין (עפ״י תקן 5280 )
 7. בחינת מערכות הצללה ע״ג החלונות – פנים וחוץ
 8. חישוב שטחי האלמנטים של המעטפת
 9. השלמת החישובים התרמיים עפ״י תקן 5280

חשוב לדעת כי הכנת דו״ח בידוד תרמי וליווי במהלך הפרויקט הוא דבר מורכב המצריך ידע מקצועי וניסיון בשטח!

דירוג בניינים על פי תקן 5282

תקן 5282 מסייע לדרג מבנים ממש כפי שמדרגים יעילות אנרגטית של מוצרי חשמל או רכבים. הדירוג נעשה על פי נתוני המבנה ונתוני האקלים המקומי ומתייחס לנושאים כגון: מים, אנרגיה, חומרים, פסולת, בריאות, תחבורה ועוד. התקן מיועד לחשב את כמות האנרגיה שהבניין יצרוך לאקלומו ומעניק ניקוד עבור עמידה בדרישות על פי הקריטריונים. הניקוד מ-1-5  מעיד עד כמה הבניין הוא ירוק.

חשוב לדעת – על מנת לדרג בניני מגורים ומשרדים, חשוב שתעזרו במלווי בניה ירוקה המומחים בדרישות ההסמכה לתקן זה.

תכנון הצללות כחלק מתכנון אנרגטי

אחת הסיבות העיקריות לחדירת חום למבנה היא כניסת קרני השמש דרך חלונות המבנה ויצירת אפקט חממה, מה שמצריך קירור אינטנסיבי של הבניין באמצעות חשמל. על מנת להפחית את צריכת האנרגיה לרמות מינימום, יש לבצע תכנון מדוקדק ונכון של חשיפה לשמש, כדי שהגישה אליו לא תהיה מקרית וכדי שהמבנה ימצה את מלוא הפוטנציאל הטבעי של זכויות השמש שלו. תכנון אקלימי ואנרגטי ל׳בניה ירוקה׳, עוסק בין היתר בתכנון החשיפה לשמש, על מנת להבטיח מספר מינימום של שעות שמש במהלך היום, בהם חלונות הבניין, השטחים הפתוחים והמערכות הסולריות יקבלו שמש.

חשוב שתדעו – בדו״ח הצללות אותו אנו מספקים ללקוח, מוצגים חישובים וניתוחים של מיקום השמש בכל זמן נתון בהתאם למקום בו נמצא הבניין, תוך שימוש בתוכנות מחשב והדמיות וכן המלצות ליישום החל מהעמדת המבנה ועד שימוש בחומרים רלוונטיים. 

בדיקת רוחות לפי CFD

זוהי בדיקה המתבצעת על פי Outdoor Pedestrian Comfort  – מודל מדויק על פיו מבצעים הדמיית זרימת אויר במדינות רבות בעולם והוא חלק מתוכנת Urban Wind מבוססת CFD (Computational Fluid Dynamics) המותאמת לבדיקת רוחות בתנאים עירוניים ובסביבות בניה נוספות.

המודל מחשב שדה זרימת רוח בהתחשב בשימור מסה, אנרגיה, מומנט, טורבולנציה, טופוגרפיה, צורות מבנים ומכשולים, צמחייה, חספוס פני הקרקע, חום היוצא מהקרקע אל האטמוספירה ומשתנים נוספים המשפיעים על זרימת האוויר. במילים פשוטות – מהירות הרוח יכולה לנוע בין מצבים נוחים בהם מרגישים את הרוח על הפנים ובבגדים המתעופפים, למצבים קשים עד מסוכנים בהם אבק וניירות מתעופפים באוויר ואף קיים קושי בהליכה.

חשוב לדעת – לאחר בדיקת רוחות אנו מספקים המלצות יישומיות שניתן לבצע על מנת להפחית את השפעת הרוח.  

אנו בחברת תכנון ירוק בע״מ מומחים בליווי וניהול תהליכי בניה ירוקה נשמח לעמוד לשירותכם וללוות אתכם במהלך כל הפרויקט שלכם.


הזכות לגישה ישירה לשמש והזכות לשימוש באנרגיית השמש. הן קובעות כיצד ניתן לנצל את אנרגיית השמש למאור לחימום ולהפקת אנרגיה ובעלות חשיבות כלכלית מרובה.

כתיבת תגובה

תכנון ירוק
לקבלת הצעת מחיר ללא התחייבות

  הודעתך נשלחה בהצלחה!
  נהיה בקשר בהקדם