מחקר – שילוב בין גגות ירוקים לפנלים סולריים

שילוב בין גגות ירוקים לפנלים סולאריים

גגות יכולים לספק הזדמנויות ירוקות עבור ייצור של אנרגיה נקייה וברת קיימא שמקורה בטכנולוגיה של פנלים סולריים, וגם בשל יתרונות מוכחים של גגות ירוקים לטובת ויסות נגר שמקורו בגשם, חיסכון באנרגיה לקירור וחימום מבנים וליצירת בתי גידול לחי ולצומח.

יש החושבים בטעות שגגות ירוקים (מלאי צמחיה) ומערכות סולריות לא הולכים ביחד. זו טעות, הם לא צריכים להיחשב כמתחרים על אותו מקום מוגבל על הגג. למעשה, שילוב של מערכות אלו עשוי לשפר את הביצועים של שתי המערכות גם יחד. מחקרים רבים הראו שגגות ירוקים מפחיתים את הטמפרטורה על הגג ולכן הם עשויים לשפר את יעילות ייצור חשמל של פנלים סולריים. עם זאת, מעט מחקרים הוקדשו להערכת הביצועים של שתי המערכות האלו יחדיו.

המחקר הבא שנציג, שנערך ע"י מרכז המחקר ע"ש 'קדס' לאקולוגיה של גגות ירוקים מאוניברסיטת חיפה, ופורסם השנה באתר המשרד להגנת הסביבה, נועד בדיוק לשם כך – ללמוד יותר על השילוב בין מערכות סולאריות וגג וירוק.

"הערכנו באופן ניסיוני את ההשפעות של כל מערכת בנפרד וביחד" כתבו עורכי המחקר, "ובחנו את השינוי בייצור החשמל של מערכות סולריות מצד אחד, וצמחיית הגג מצד שני… אנו מצפים כי תהיה סינרגיה של הפנלים הסולריים והגגות הירוקים וכתוצאה מכך ישתפרו הביצועים של הפנלים הסולריים ומגוון המינים יגדל".

מחקרים שנערכו בעשרים השנים האחרונות בנושא גגות ירוקים כבר הוכיחו כמה יתרונות של גגות ירוקים מעבר למרכיב האסתטי שלהם (2007. (Oberndorfer et al. ידוע כי לגגות ירוקים כמה תועלות כלכליות: ויסות נגר שמקורו בגשם, מניעת שיטפונות וצמצום העומס על מערכת הניקוז העירונית, חיסכון באנרגיה לקירור וחימום מבנים על ידי בידוד, הצללה של גג המבנה והקטנת שטף החום לתוך המבנה, והארכת חייו של איטום הגג. בנוסף ישנם יתרונות אקולוגיים וסביבתיים לגגות ירוקים: ביסוס בית גידול למינים שונים בסביבה העירונית והפחתת הרעש כמו גם זיהום האוויר.

גגות ירוקים נחלקים לגגות בהם הקרקע רדודה והצומח אינו מושקה, ולכן גג כזה תומך בעיקר בצומח עשבוני וצומח בשרני, וגגות שבהם הקרקע עמוקה וקיימת השקיה ולכן אפשר לגדל עליהם גם שיחים ועצים. בארצות בעלות אקלים ממוזג, מקובלים יותר הגגות מהסוג הראשון (שנקראים גגות 'אקסטנסיביים').

בין היתר מטרות המחקר היו לבחון את הגורמים החשובים שמשפיעים על יחסי הגומלין בין שתי המערכות, תוך התמקדות במדידת היעילות של פנלים סולריים על גגות ירוקים ביחס ליעילותם על גגות רגילים, ולבחון את מגוון הצמחים שצומחים על גגות ירוקים ללא פנלים סולריים מול גגות ירוקים עם פנלים סולריים.

תוצאות: על פי עורכי המחקר התוצאות שזמינות כרגע הנן עבור השנה הראשונה ותחילת השנה השניה של הניסוי בלבד. בשנה הראשונה הגג הירוק שנבחן כלל צמחייה ספונטנית, ובתחילת השנייה הרכב הזרעים ההתחלתי בחלקות היה אחיד. ייצור החשמל על ידי הפנלים מפברואר עד ספטמבר של השנה הראשונה לא היה שונה בין חלקות של גג ירוק וחלקות גג קונבנציונלי. התוצאות היו דומות באוקטובר-דצמבר של השנה השנייה. בתחילת דצמבר של השנה השנייה, ניתוח של צילומי החלקות הראה הבדל מובהק בכיסוי צמחייה ירוקה – בין גג ירוק עם פנל לגג ירוק בלי פנל.

מסקנות: עורכי המחקר סיכמו בין היתר כי צפויה להיות "השפעה מובהקת של הגג הירוק על יעילות הפנלים". התוצאות הראשוניות מעידות שגם צל הפנל וגם הצמחייה גרמו להנמכת הטמפרטורה בגג. בהמשך המחקר מצפים החוקרים ששני הגורמים ישפיעו על הטמפרטורה והנמכת הטמפרטורה צפויה לגרום לשיפור ביעילות הפנלים.

המחקר טרם הסתיים, אך התוצאות כבר עתה מלמדות שגגות ירוקים תורמים למערכות חשמל סולריות שמותקנות עליהם כמו שהמערכות תורמות להתפתחות הצמחייה על הגג – ושניהם גם יחד תורמים לגג יפה יותר, יעיל יותר ומווסת יותר בכל הנוגע לטמפרטורה שנאגרת עליו.

לתכנון ירוק ומידע מהימן מתקשרים אלינו למספר 1-700-701-075 או ממלאים פרטים למעלה משמאל ונחזור אליך בהקדם.

הטבה ירוקה: פגישה ראשונה עם מלווה מוסמך לבניה ירוקה – ללא תשלום.

לקבלת הצעת מחיר ללא התחייבות

הודעתך נשלחה בהצלחה!
נהיה בקשר בהקדם