מומלץ בחום ובקור – דו”ח תרמי

כתוצאה מהמצב הקיים כיום בישראל, אופן הטיפול המצוי בגשרים תרמיים כולל תרחישים שונים, החל מעבירה על דרישות התקן, ולמעשה עבירה על החוק, עבור דרך היעדר מוחלט של טיפול בגשרים תרמיים, וכלה בייקור הבניה.

עבור אלו מכם שלא יודעים במה מדובר נסביר שגשר תרמי מאופיין על ידי שינוי בחתך המעטפת שמביא להגדלה בשטף החום שעובר וגורם לשינוי בפירוס הטמפרטורות בחתכים ובפני השטח. בפועל, גשר תרמי הוא אזור במעטפת יחידת התכנון שבו מתקיים אחד או יותר מהמצבים הבאים: שינוי מקומי במבנה החתך של אלמנט מעטפת ו/או בחומרי הבנייה, שינוי במבנה הגיאומטרי או מפגש בין אלמנטים מסוגים שונים, למשל קיר חוץ עם תקרת ביניים, קיר חוץ עם קיר פנים, קיר חוץ עם תקרת גג וכדומה.

באזור הגשר התרמי מעבר החום אינו חד-ממדי. מחקרים מראים כי בכל תנאי האקלים ההשפעה של גשרים תרמיים שלא קבלו פתרון הולם היא ניכרת, הן על טמפרטורת המשטחים והן על אובדן האנרגיה. התקן הישראלי לבידוד תרמי, ת”י 1045, מציב דרישה להתנגדות תרמית מינימלית (6.0 מ”ר קלווין לוואט בגשרים התרמיים) אך לא קובע כיצד ניתן להשיגה או לחשבה. כמו כן, התקנים הישראליים לאנרגיה בבניינים (ת”י 5280) ולדירוג אנרגטי של בניינים (ת”י 5282) מאפשרים גישה חישובית לבחינת תפקודו האנרגטי של הבניין, אך אינם כוללים הבהרה כיצד לחשב את תרומת הגשרים התרמיים לאובדן האנרגיה.

מחקרים שונים מסיקים כי גשרים תרמיים גורמים הן לסיכון מוגבר לעיבוי ולצמיחת עובש והן לאובדן אנרגיה בשיעורים ניכרים, שמחייב התייחסות נאותה באמצעות חישובים מדויקים. עוד הם מצביעים על כך שערכה היחסי של תרומת הגשר לאובדן האנרגיה הולך וגדל ככל שמעטפת הבניין מבודדת יותר. המסקנה העיקרית היא שבחישובים האנרגטיים התקניים יש לקחת בחשבון את תרומת הגשרים התרמיים ולבססה על תחשיב מדויק ככל האפשר.

קיומו של תקן בינלאומי מרשמי בנושא זה אינו מסייע לפתרון הבעיה משום שהוא מתייחס לטכנולוגיות בנייה וחומרים שונים מאלה המקובלים בארץ, והוכן עבור תנאי אקלים שונים במובהק מאלה של ישראל ולכן מבוסס על ערכי בידוד גבוהים במיוחד. אימוץ תקן זה יגרום להחמרה ניכרת ובלתי מוצדקת בתכנון הגשרים התרמיים.

הכנת תשתית לתקינה מפורטת בנושא בישראל, נותנת בידי המתכננים כלים פשוטים להערכת התפקוד התרמי והאנרגטי של הגשרים התרמיים והפתרונות המוצעים להם, כך שיוכלו בקלות רבה להבטיח את דרישות התקינה המחייבת (ת”י 1045) כמו גם לשלב את תרומת הפתרון בתחשיב האנרגטי. תשתית זו תהיה מבוססת על התקינה הבינלאומית הנ”ל אך מותאמת לשיטות הבנייה ולתנאי האקלים המקומיים.

מוצע לבצע מעקב אחרי הבנייה בפועל, הן בשלב התכנון והן בשלב הביצוע של בנייני מגורים חדשים, על מנת לבחון את מידת היישום של בידוד תרמי באופן כללי ופתרונות לגשרים התרמיים באופן ספציפי. עוד מומלץ, כעבור כמה שנים, לבחון באותם בניינים את ההשפעה על התפקוד התרמי-אנרגטי בפועל של הדירות.

המעקב צריך לכלול: תיעוד מלא של פרטי הביצוע כפי שהופיעו בתוכניות ובפועל, והשוואה ביניהם, ניתוח הבעיות ההנדסיות והאדריכליות, ככל שתהיינה, מדידה של טמפרטורת פני שטח בחדרי שינה בשעות הלילה בחורף ובחינת הופעה של בעיות עיבוי או עובש, ומעקב אחרי הוצאות האנרגיה במכלול הדירות שנבדקו, תוך נרמול הנתונים לצרכי השוואה.

‘תכנון ירוק’ מספקת דו”חות תרמיים על פי תקנים 1045 ו 5282. לפרטים נוספים, לייעוץ וליווי בבנייה ירוקה צרו איתנו קשר במספר 1-700-701-075 או מלאו את פרטיכם למעלה משמאל, ונחזור אליכם בהקדם.

הטבה ירוקה: פגישה ראשונה עם מלווה מוסמך לבניה ירוקה – ללא תשלום!

2 מחשבות על “מומלץ בחום ובקור – דו”ח תרמי”

  • צופית היי
   ראשית סליחה על המענה המאוחר.
   תוכלי להוריד את המדריך בצד שמאל של המאמר או מדף הבית של האתר
   עומדת לשרותך
   תודה המשך יום טוב
   הלית HELIT@GREENPLANNING.CO.IL

סגור לתגובות.

תכנון ירוק
לקבלת הצעת מחיר ללא התחייבות

  הודעתך נשלחה בהצלחה!
  נהיה בקשר בהקדם