מה קורה כשהדירה ירוקה אך ההתנהגות לא

מה קורה כשהדירה ירוקה, אך ההתנהגות לא

החודש פרסם המשרד להגנת הסביבה מחקר חדש שנערך עבורו על ידי מחלקת מחקר ופיתוח של המועצה הישראלית לבניה ירוקה, ותוצאותיו מעניינות ומדאיגות כאחד. המחקר שאורכו כ – 160 עמודים מטפל באספקטים שונים של תרבות הצריכה וההתנהגות הצרכנית ומנסה להסיק מסקנות יעילות לבניה ירוקה ובעיקר להתנהגות ירוקה. מעיקרי דבריו עולה שבזמן שבניה ירוקה תקינה מעמידה בפני הדיירים את כל האפשרויות להתנהלות ירוקה, מתברר שרבים מהגרים בבתים הירוקים מתנהגים בצבעים אחרים לגמרי… למה? מה אפשר לעשות? בשורות הבאות.

ברכישת דירות ירוקות בא לידי ביטוי הפער הקיים בין הצהרות הצרכנים ("בטח, מה זאת אומרת? אני ירוק!") להתנהלותם בפועל. סקר משנת 2015 שערכה חברת גיאוקרטוגרפיה מצביע על עלייה רצופה במידת המודעות לבנייה ירוקה בקרב הציבור. כ-56% מהנשאלים שספרו כי הם עומדים לרכוש דירה, הכירו את נושא הבנייה הירוקה לפחות ברמה הבינונית. עם זאת, שימו לב מה קרה בשלוש שנים האחרונות – מידת ההיכרות של הנסקרים עם התכנון הירוק טיפסה ב-50%!

אך האם ניתן להסיק מכך שהתנהגותם ירוקה בהתאם? לא ממש.

הסקר הצביע על עלייה במודעות לבנייה ירוקה גם בקרב מי שאינם מתכוונים לרכוש דירה. כמחצית מהנשאלים שלא נמצאים בשוק הדיור יודעים במה מדובר, ושיעורם עלה משמעותית ב-6 השנים האחרונות. חלק ניכר מהרוכשים הפוטנציאליים של דירות, מודע ליתרונות הבנייה הירוקה: כ-53% מהם מוכנים לשלם תוספת של לפחות 25 אלף שקל עבור בנייה ירוקה, ולמעלה ממחציתם מוכנים לשלם אף הרבה יותר מכך.

אך ראו זה פלא. למרות נתונים אלו, בנייה ירוקה לא מהווה שיקול משמעותי בבחירת הדירה. מראיונות עם מנהלות שיווק של חברות בנייה ישראליות הבונות לפי התקן הישראלי לבנייה ירוקה עולה כי השיקולים המרכזיים ברכישת דירה הינם: מיקום הנכס, העיר, השכונה והרחוב, מחירו, נגישות לתעסוקה, נגישות למוסדות חינוך (חשוב בעיקר למשפחות צעירות), נגישות לשירותי מסחר, נגישות לשירותי תרבות ובילוי וכן מאפייני הסביבה והאוכלוסייה הקרובה – על פי סדר זה. משמעות התוצאות הינה שלמרות התפיסה הרווחת שבנייה ירוקה הינה דבר חיובי, היא לא מהווה מרכיב מהותי בבחירה הצרכנית.

תובנה זו מקבלת חיזוק מנתוני הבינוי הישראלי בפועל ומקומה של הבנייה הירוקה בסך הבינוי. משנת 2005 עד כה ישנם בישראל קצת יותר מ-200 מבנים המוכרים כמבנים ירוקים על פי התקן הישראלי לבנייה ירוקה. קצת יותר מ – 200 בלבד…

יש לציין שהתקן הירוק בישראל הוא עדיין וולונטרי במהותו (אופציונלי בלבד) ומספר המבנים הירוקים קטן ביחס לעשרות אלפי המבנים הלא ירוקים שנבנים בכל שנה. בפועל, ההזדהות הציבורית עם ערכי הבנייה הירוקה ותועלות השימוש בה לא מתורגמת לדרישה צרכנית לדירות ירוקות.

דוגמא לכשל התנהגותי נוסף נוגע בשגרת חיי הדיירים הן בדירות ירוקות והן בדירות שאינן ירוקות. מתברר שתשומת לב מועטה מוקצית להתנהלות הדייר במבנה לאורך השנים שלאחר הסמכתו כירוק. התנהגותו של הצרכן עשויה לסתור את כוונת מתכנני המבנה ולצמצם או אף לבטל כלל את היתרונות של המבנה. דוגמאות לכך הינן העדפת שימוש במזגן ולא במאוורר תקרה, הימנעות מהפרדת פסולת רטובה ויבשה אף על פי שתכנון המבנה ייעד לכך חלל בחדר האצירה, התנהלות בזבזנית במים ובחשמל, ועוד. כך למשל שימוש במזגן ללא הגבלה בחלונות פתוחים (הפסקה אוטומטית של פעולת המזגן אם חלון פתוח) הופך את ההשקעה בבידוד, איטום וזיגוג לחסרי משמעות. כמו כן, תכנון המבנה כך שדייריו ייהנו משפע תאורה טבעית הינו חסר משמעות אם הדיירים לא פותחים תריסים ועושים בהם שימוש כדי להימנע מתאורה מלאכותית.

גם במקרים שבהם הצרכן מודע ליתרונות הדירה הירוקה עשויה להתרחש תופעה שנקראת "אפקט הריבאונד": הצרכן מודע לכך שרכש מוצר יעיל יותר אנרגטית ולכן חש בנוח להתנהג ההפך, באופן בזבזני. לדוגמא, במידה ונרכש רכב בעל צריכת דלק נמוכה לק"מ, בעליו יחוש בנוח לנהוג למרחקים ארוכים יותר או לבצע נסיעות שהיה יכול לבצע בתחבורה חליפית.

התנהגות הדיירים בדירה ירוקה היא קריטית להגשמת היתרונות הסביבתיים והכלכליים של הדירה הירוקה. במידה ולא משתמשים במבנה באופן מושכל, הרכיבים הירוקים עשויים "להפוך את צבעם" מבלי לממש את מלוא הפוטנציאל. נושא התנהגות הדיירים במבנים ירוקים משמעותי במיוחד במבני מגורים. בסוגי מבנים אחרים כגון מבני משרדים, מוסדות ציבור, בתי חולים ועוד, הנושא משמעותי פחות מאחר והשליטה באלמנטים רבים נעשית על ידי גורם אחד מרכזי שיכול להכשיר את המשתמשים במבנה להתנהגות חסכונית.

במבנים העומדים בתקן הישראלי הירוק הדיירים עשויים לקבל מדריך למשתמש במבנה, אך לא ברור עד כמה מדריך זה אפקטיבי והאם הדיירים אכן מעיינים בו, שומרים אותו, זוכרים את תוכנו או פועלים על פיו.

וכך, לצערנו הרב, נוצר יחס הפוך בין עלות הדירה הירוקה (מוצר יקר יותר ביחס לדירות רגילות, אך זול הרבה יותר בטווח הארוך) לבין הידע המועט לשימוש אופטימאלי בדירה שתוכננה לשמירה על הסביבה ולחסכון.

logoמעוניינים לשמוע עוד? רוצים לגלות דרכים להתנהלות ירוקה בבתים ירוקים? לקבלת פרטים נוספים על ליווי פרויקטים בבנייה ירוקה התקשרו אלינו: 1-700-701-075, או מלאו את פרטיכם למעלה משמאל ונחזור אליכם בהקדם.

הטבה ירוקה: פגישה ראשונה עם מלווה ירוק מוסמך – ללא תשלום.

לקבלת הצעת מחיר ללא התחייבות

הודעתך נשלחה בהצלחה!
נהיה בקשר בהקדם