כך מתגברים על רתיעה מפני בניה ירוקה

14956531_331336097258528_1291539681434941477_n

בזמן שרבים מבינים את התועלות האדירות של בניה ירוקה, ובזמן שיותר ויותר משפחות בוחרות באפשרות מגורים זו על פני אפשרויות זולות יותר (בטווח הקרוב), רוב האנשים עדיין נרתעים מהמושג בנייה ירוקה וממחירה הגבוה יחסית. מה הסיבות לכך? האם רק הכסף מפריד בין הנרתעים לרבים שמבינים כי הם תורמים לסביבה וגם חוסכים המון, אבל המון כסף בטווח הארוך?

מחקר שנערך בשנת 2008 (Henn and Hoffman), שעסק באופן תיאורטי בקבלת החלטות בקשר לרכישת דירה ירוקה, בדק חסמים פסיכולוגיים להתפתחות סקטור הבנייה הירוקה בארה"ב, או נכון יותר – לאי התפתחותו המספקת. מהסקר עלה כי ברמת הפרט החסמים הפסיכולוגיים מתרחשים עקב הטיות של הערכת חסר – זאת אומרת אנשים חוששים מהבטחת הרווחים בעתיד שכל בניה ירוקה בונה עליו. עוד עלה מהמחקר כי חוסר ההבנה של משמעויות ההתחממות הגלובלית, כמו למשל עלייה של 2 מעלות בטמפרטורה העולמית, אינה נשמעת די חמורה ולא מעוררת תחושת דחיפות, יצר גם הוא בעיקר אדישות במקום לעודד בניה ירוקה. מחברי המחקר מציינים כי החסמים נוגעים לא רק לרוכשי דירות, אלא לכל המשתתפים בזירת הבנייה הירוקה: אדריכלים, יזמים, קבלנים ראשיים, קבלני המשנה, יועצים, אנשי ממשל ברמה המקומית והמדינית, ארגוני חברה אזרחית, איגודים תעשייתיים וכו'.

כדי להתגבר על החסמים הפסיכולוגיים המחברים מציעים להתרכז במיתוג שונה ולהציג את הבנייה הירוקה כאפשרות מהנה, אטרקטיבית ויעילה. למשל, יש אנשים שנרתעים מהמושג "בנייה ירוקה" ויעדיפו מושגים כגון "בנייה חכמה", שכן אז הם יכולים לראות את התועלת המידית שתצמח להם. עוד הסיקו החוקרים כי יש להדגיש את רווחתם של ילדי המשפחה כתוצאה ממגורים בבתים ירוקים. המחברים מזכירים כי תקני בנייה ירוקה והצגתם צריכים להיעשות באופן פשוט וברור, בשפה קלה לעיכול, עם מילים מובנות ותועלות ברורות.

מעניינות לא פחות הן תוצאותיו של מחקר שנערך בשבדיה בשנת 2014 (Jonsson-Zalejska) שמציע תובנות מעניינות בנוגע לתפיסות צרכנים לגבי תקני בנייה ירוקה. מחקר זה בחן את הנכונות לשלם אקסטרה עבור תקן לבנייה ירוקה, בקרב בעלי דירות ושוכרי דירות בשבדיה, והתבסס על ההנחה שביחס לבניינים קונבנציונאליים, עלויות תפעול של בניינים ירוקים נמוכות יותר, הם מספקים סביבת מחייה טובה יותר והשפעתם הרעה על הסביבה פחותה.

לאור כל זאת, קונה או שוכר דירה ירוקה אמור להיות מוכן לשלם עליה יותר… האמנם? החוקרים מציינים כי מחקרים קודמים על שוק הדיור בציריך, קולורדו והולנד הראו כי רוכשי דירות היו מוכנים לשלם בין 3 ל – 9 אחוזים יותר עבור דירות בעלות תקן בנייה ירוקה. אז למה לא בשבדיה? יש לציין כי המחקר השבדי בדק את הפער בין התוצאות "בקלפי" לבין תוצאות הסקר, כמו במערכת בחירות, זאת אומרת את ההבדל בין הנכונות לשלם יותר בסקר, לבין הנכונות לשלם יותר בעסקאות נדל"ן שבוצעו בפועל, באמצעות שאלונים עליהם השיבו 477 דיירים בבניינים קונבנציונאליים ובבניינים בעלי תקן בנייה ירוקה, חלקם בעלי דירות וחלקם שוכרים.

הממצא המרכזי של המחקר השבדי מראה כי הנכונות לשלם פרמיה עבור דירות עם צריכה אנרגטית מופחתת גבוהה יותר מהנכונות לשלם עבור דירה בבניין עם תקן ירוק… הרי כל מי שמבין דבר או שניים בבניה ירוקה יודע שזה בדיוק אותו הדבר. מה יכולה להיות הסיבה לכך? החוקרים משערים שההסבר לתופעה נעוץ בכך שאנשים מוכנים לשלם יותר עבור מה שהם מבינים ורואים את התועלת שבו. עוד מתברר כי גם דיירים שכבר גרים בבניינים עם תקן ירוק, מעריכים יותר את העובדה שהבניין יעיל אנרגטית ופחות את התקן עצמו. מוזר? ננסח את זה אחרת – נכונותם של "דיירים ירוקים" לשלם אקסטרה על בניין עם תקן ירוק עדיין נמוכה יותר מאשר נכונותם לשלם פרמיה על בניין עם צריכת אנרגיה נמוכה ללא תקן.

מחקר שנערך בשנת 2014 בדנמרק (al et Christensen) עסק בשיפוץ ירוק של בתים בעלי תקן אנרגיה מקומי, שמדרג את רמת הביצועים האנרגטיים של הבית מ –A  עד G וכולל המלצות בדבר שיפוצים שכדאי לבצע. חלק מההמלצות נוגעות לחסכון אפשרי בהוצאות כולל את ההוצאה הנדרשת ואת פרק הזמן שיעבור עד להחזר ההשקעה.

נציין כי בדנמרק מדובר בתקן חובה. כל בית שנבנה או נמכר בדנמרק חייב לקבל אישור לפי התקן הזה. המחקר הדני נערך באמצעות סקר שהופץ בין בעלי בתים עם תקן. מטרת המחקר הייתה לבדוק האם תקן זה אכן מעודד דיירים לבצע שיפוצים שישפרו את הביצועים האנרגטיים של בתיהם. מעניין לגלות שגם ממצאיו תמכו בממצאי המחקר השבדי. לתקן עצמו הייתה השפעה מוגבלת על ההחלטה לבצע שיפוץ ירוק. הסיבות המרכזיות להחלטה לשפץ כללו הוזלת חשבון החשמל, התייעלות אנרגטית, שיפור בנוחיות הבית ושיפור בביצועי החימום, שכן נושא החימום הוא קריטי במדינות סקנדינביה הקרות.

מסקנתנו היא ברורה ובעיקר קשורה לצורת השיח על עניינים ירוקים בוערים ולדרך תפישתם. רוב הציבור, בארץ ובעולם, תופס את בעיותיו בטווח הקצר כעניין בוער הרבה יותר מאשר כל הבטחה לטווח הרחוק והירוק. לא פשוט למשפחה שהלוותה מהסבתא ומהאבא כספים כדי שבכלל יהיה להם איפה לגור, להשקיע עכשיו עוד כמה אלפים כדי לגור בזול בעוד כמה שנים. כאילו לא די בכך, הדרך בה עניינים ירוקים בוערים מוצגים לציבור היא כמעט אקדמית ונוטה ליפול על אוזניים ערלות (תרגום – לא קשובות). אם אנחנו רוצים לקדם תכנון וחיים ירוקים יותר, עלינו לדבר בשפת העם ולהדגיש את התועלות המידיות (ויש כאלה למכביר). אחת מהן היא לא לפרסם פוסטים ארוכים מדי… אז נסיים כאן.

לתכנון ירוק ומידע מהימן מתקשרים אלינו למספר 1-700-701-075 או ממלאים פרטים למעלה משמאל ונחזור אליך בהקדם.

הטבה ירוקה: פגישה ראשונה עם מלווה מוסמך לבניה ירוקה – ללא תשלום.

לקבלת הצעת מחיר ללא התחייבות

הודעתך נשלחה בהצלחה!
נהיה בקשר בהקדם