ישראל הופכת ירוקה יותר… והציונים בהתאם

?????????????????????????????????????

ישראל הופכת 'ירוקה' יותר ככל שחולף הזמן, בזה כבר אין כל ספק. כך קרה שבסוף שנת 2015 אישרה הממשלה כי תסייע בהקמת העיר חריש, ובמסגרתה הוחלט כי לראשונה בישראל כל מבני החינוך בעיר החדשה, כולל מאות כיתות לימוד, יבנו בבניה ירוקה על פי התקן הישראלי (5281) ובתקציב ייעודי של 9 מיליון ₪. בנוסף, ממש בתחילת שנת 2016 ניתן תו התקן הירוק הראשון בישראל למבנה תעשייה (אינטל). זו לא עוד מעשייה בתעשייה כי אם מציאות חדשה שהולכת ונרקמת אל מול עינינו בארצנו המתחדשת.

על פי הילה ביניש, מנכ"לית המועצה הישראלית לבניה ירוקה, התקן החדש למתחמי תעשיה ירוקים ויישומו יובילו לתכנון, לביצוע ולתפעול נכונים יותר של מתחמי תעשיה. יתרה מזאת, בשל יישום התקן הירוק צפוי לאינטל חסכון משמעותי בכל הנוגע להתייעלות אנרגטית, מים ומשאבים. לסקטור התעשייתי השפעה יחסית גדולה על הסביבה ולכן התקן מהווה בשורה אמיתית לצמצום הנזק הסביבתי ולטובת בריאות הציבור. ביניש ציינה כי אם המהלך ילמד ויוטמע בהצלחה בארץ כמו גם בחו"ל, ישראל תמצב את עצמה כמובילה בתחום הבניה הירוקה והשמירה על הסביבה.

התקן החדש שניתן לאינטל כולל היבטים ייחודיים כמו התייחסות להיבטי תפעול וליצירת סביבת עבודה שמטיבה עם העובדים במתחם.  מעבר לתרומתו הסביבתית, בניית המתחם התעשייתי על פי התקן לבנייה ירוקה יכול גם לסייע בצמצום צריכת האנרגיה, צריכת המים, הפסולת וכתוצאה מכך יוביל לחיסכון כספי. השימוש בחומרים ירוקים בבניה, הבטחת נגישות לאור טבעי, התייחסות לנוף שמסביב, אוורור החללים הפנימיים ועוד, יסייעו לא רק לאינטל לחסוך בהוצאות מיותרות אלא בפרט, ואולי בעיקר, יסייעו לרווחת העובדים במתחם.

אינטל היא החברה הראשונה בישראל שתקבל היתר לסימון המתחמים שלה בתו ירוק ובכך תהיה הראשונה שתעמוד בדרישות בנייה ירוקה למתחמי תעשייה. הציון שמתחמי אינטל קיבלו נחשב לגבוה – המתחמים בחיפה ובקריית גת קיבלו 4 כוכבים כל אחד והמתחם שבירושלים קיבל 3 כוכבים.

למעשה מדובר בהמשך התנופה הירוקה של התכנון הירוק, שכן התקן החדש הוא חלק מהתקן לבנייה ירוקה שיצא כבר בשנת 2014 ומתייחס גם לנושאים של שקיפות, אחריות ציבורית, הפעולות שחברות עורכת והאופן שבו הן מנגישות פעולות כאלה לציבור הרחב (התקן למתחמי תעשייה הינו 5281, חלק 9.1 – דרישות למתחמי תעשייה, ותקן 5281 חלק 9.2 – דרישות למתחמי תעשייה קיימים).

רק לשם הדוגמה, בתקן הירוק של אינטל קיימים גם היבטים תכנוניים כמו סלילת שבילי אופניים במתחם, הקמת אזורי חניה (car pool) לעובדים, ניהול אנרגטי מתקדם, טיפול בנגר עילי שמונע זיהום, מושב למערכות טבעיות ועוד. זה תכנון ירוק!

מהפכת נדל"ן ירוק: אינטל הירוקה כמו חריש החדשה הם הצעדים הראשונים בדרך למהפכת נדל"ן בריא וחסכוני בכל רחבי הארץ. על פי המשרד להגנת הסביבה מתוכננת בנייה של עוד עשרות אלפי דירות ומאות מבני ציבור על פי תקן ירוק, שיביא לחיסכון בהוצאות האנרגיה, החשמל, המים והארנונה לכל אזרח, ויסייע במאבק למניעת מחלות הנגרמות מפליטת מזהמים בסביבה הביתית והציבורית. רק שדבר לא נעשה ללא פיקוח – בניית המבנים ותקצובם תותנה בבקרה ובעמידה בתקן.

מחקרים מוכיחים שירוק זה הזהב החדש: מחקרים הוכיחו כי מבני ציבור שבנויים בבנייה ירוקה הם יעילים אנרגטית, מורידים את צריכת החשמל בכ-20% (כלומר חיסכון של עשרות אלפי שקלים מדי חודש) ומפחיתים את זיהום האוויר הנוצר מייצור חשמל קונבנציונאלי, חוץ מכל שאר ההשפעות הסביבתיות והבריאותיות הנגזרות מכך.

אבל לא רק כסף הוא הסיבה שירוק שווה זהב. מחקרים אחרים מצאו קשר בין בריאות המורים והתלמידים לבנייה ירוקה במוסדות החינוך בהם הם פועלים. הממצאים מראים כי היעדר אוויר צח ותדירות נמוכה של חלופות אוויר בכל שעה משעות היום מעלים את הסיכוי לסבול מבעיות נשימה במאות אחוזים, וכי קיים קשר בין אוורור איכותי להפחתת האסתמה בקרב ילדים ובני נוער. תחום הנשימה חשוב במיוחד עבור ילדים, שמושפעים בקלות מתכנון לקוי ומאיכות אוויר נמוכה, ולכן מומלץ לאמץ תקני איכות אוויר מחמירים בבתי הספר.

ציונים ירוקים: חריש צפויה להיות לא רק עיר חדשה, אלא עיר בה אחוזי ההצלחה של התלמידים יהיו גבוהים במיוחד, שכן מחקרים מצביעים על קשר בין בניה ירוקה לבין איכות הביצועים הלימודיים של התלמידים, שמשתפרת ככל שמתקיימת החלפת אוויר נקי בתדירות גבוהה יותר. זאת ועוד, היעדר חשיפה לאור טבעי יוצרת אי סדירות באיכות ובשעות השינה ומעכבת את ההפרשה של הורמון הקורטיזול, החיוני ליכולת הריכוז. כך שניתן לקבוע בוודאות שבניה ירוקה מובילה לשנת לילה איכותית, לבוקר הרבה יותר טוב וליום נפלא.

אם גם אתם רוצים לבנות ירוק מבלי להעלות את עלות הבניה באופן משמעותי ולקבל תשובות מהירות לשאלות חסכוניות בכל הקשור לבניה ירוקה, פנו אלינו ותיהנו מחסכון בעלויות הבניה ומייעוץ אסטרטגי פוקח עיניים.

 צור קשר מלווה בנייה ירוקה

לקבלת פרטים על ליווי פרויקטים בבנייה ירוקה התקשרו אלינו בטלפון 1-700-701-075 
או מלאו את פרטיכם משמאל ונחזור אליכם בהקדם.
פגישה ראשונה עם מלווה ירוק מוסמך – ללא תשלום.
המידע באדיבות הלית פינטו – מלווה מוסמכת לבנייה ירוקה. ייעוץ לבנייה ירוקה ברחבי הארץ.

לקבלת הצעת מחיר ללא התחייבות

הודעתך נשלחה בהצלחה!
נהיה בקשר בהקדם