האם שיפוץ ירוק יקר יותר?

כמחצית מצריכת חומרי הגלם וכשליש מצריכת האנרגיה העולמית מקורם במבנים. כך גם כשליש מפליטת גזי החממה ומעל למחצית מייצור הפסולת העולמית. שיפוצים ירוקים נועדו לא רק לחסוך לבעלי הבית עלויות, אלא גם לחסוך במשאבים לכוכב הלכת עליו כולנו חיים.

עבודות שיפוץ נרחבות של דירה ישנה או שיפוץ בעת רכישת דירה הן הזדמנות אידיאלית לבצע “יירוק” מלא של הבית. יחד עם זאת, שיפוץ ירוק יכול להתבצע בהדרגה ותוך “ניצול הזדמנויות” כגון החלפת חלונות ישנים, החלפת מערכת מיזוג מיושנת או מכשירי חשמל ישנים, התקנת ריצוף או מטבח חדש, צביעת הבית, החלפת אביזרי אינסטלציה ועוד.

בפועל, מטרת השיפוץ הירוק היא להפחית את צריכת המשאבים של הדירה, בתוך כך לחסוך עלויות תפעול ותחזוקה לדיירים ולהפוך את הדירה לבריאה ונעימה יותר. האמצעים הזמינים כיום לשיפוץ ירוק רבים ומגוונים ודורשים בחינה פרטנית של כל דירה או בית. יש לבדוק את התנאים הייחודיים להם, את תנאי האקלים והסביבה ואת רצונותיהם, צרכיהם וחלומותיהם של בעלי הבית. לכן חשוב להיעזר גם בייעוץ פרטני ומקצועי של אדריכלים או מעצבי פנים, שמתמחים בשיפוץ ירוק ומסייעים לבחור בפעולות הנכונות.

אך האם שיפוץ ירוק יקר יותר משיפוץ רגיל? שיפוץ ירוק של הבית מקיף מגוון רחב של נושאים, החל מחיסכון באנרגיה באמצעות בידוד מעטפת הבית, ניצול אנרגיית השמש לחימום ולתאורה ושימוש במכשירי חשמל חסכוניים. החל בחיסכון במים באמצעות התקנת אביזרים ומערכות חסכוניות, וכלה בשיפור איכות האוויר בחלל הפנים של הבית ושימוש בחומרים ירוקים ובריאים, כל אלה הם אמצעים חשובים להפיכת כל בית לירוק יותר. באופן אידיאלי כדאי לנקוט בכמה שיותר פעולות ולכסות כמה שיותר נושאים, אם מצב הכיס לא תמיד אידיאלי. לכן יש לציין כי חלק מהפעולות הן פשוטות וזולות יחסית, כגון התקנה של נורות חסכוניות או התקנה של אביזרים לחיסכון במים בברזים, וחלק מהפעולות מורכבות ויקרות יותר, כגון בידוד קירות המבנה והחלפת החלונות.

אלמנטים פשוטים וזולים כוללים את הניצול האופטימלי של אור השמש, אוורור טבעי, בחירה ירוקה במכשור חסכוני והצללות נכונות של הפתחים בקיץ ובחורף, כל אלה ועוד משפרים במידה ניכרת את איכות החיים במבנה בעלות כספית נמוכה. אלמנטים יקרים יותר, אך משתלמים לא פחות, כוללים את שיפור הבידוד התרמי של הבית כמו קירות, פתחים, גגות ורצפות. אמנם שיפורים כאלה יהיו כרוכים בתוספת עלות, אך זו תקוזז תוך שנים ספורות בזכות החיסכון המשמעותי בצריכת החשמל השוטפת.

מנעד הפעולות הרחב מאפשר גמישות ביכולת הבחירה עבור כל בית על פי רצונו ותקציבו. התכנון הירוק מתחיל כבר בשלב גיבוש תכנית השיפוץ. אדריכל או מעצב פנים בעל התמחות בשיפוץ ירוק עשוי לתרום באופן משמעותי ליצירת תכנון ירוק טוב יותר תוך הצגת האפשרויות העומדות בפני המשפץ, סיוע בבחירת אסטרטגיית שיפוץ מתאימה ובחירת בעלי המקצוע המתאימים. להצלחת השיפוץ חשוב כי אדריכל הפרויקט יסייע לקבלן השיפוצים, האחראי על ביצוע השיפוץ בפועל, בהנחיה מתאימה.

במקרה שהוחלט על ביצוע פעולות שיפוץ בודדות, ללא ליווי אדריכלי, מומלץ להיעזר במומחים בתחומים השונים הרלוונטיים כגון בידוד, איטום, תאורה, זיגוג, מים, יועצי תרמיקה או יועצי מיזוג אוויר שמבינים בניה ירוקה. השיפוץ הירוק ברובו אינו יקר יותר משיפוץ רגיל ודורש תכנון מראש, עירוב אנשי מקצוע מתאימים, ותשומת לב בבחירת מוצרים ומערכות. וכדאי לזכור דבר חשוב נוסף – כל עלות שמושקעת בשיפוץ ירוק טוב מוחזרת לכיס תוך שנים ספורות במקרה הגרוע, ותוך שבועות עד חודשים במקרה הטוב.

תכנון ירוק בע”מ הינה חברה בעלת ניסיון בניהול ייעוץ, וליווי רשויות, גופים פרטיים, יזמים, אדריכלים, מפקחים ובונים פרטיים, המספקת שרותי תכנון וליווי על פי התקן הישראלי לבנייה ירוקה 5281 , תקן LEED האמריקני ועל פי אוגדנים סביבתיים-עירוניים. בין שירותי החברה ניתן למצוא גם ייעוץ וליווי לשיפוץ ירוק.

לפרטים נוספים מתקשרים אלינו למספר 1-700-701-075 או ממלאים פרטים למעלה משמאל ונחזור אליך בהקדם.

 הטבה ירוקה: פגישה ראשונה עם מלווה מוסמך  בניה ירוקה – ללא תשלום!

 

תכנון ירוק
לקבלת הצעת מחיר ללא התחייבות

    הודעתך נשלחה בהצלחה!
    נהיה בקשר בהקדם