גישה ירוקה לתמ”א 38 חוסכת ירוקים

בנייה ירוקה עם תמ"א 38רוב הדיירים בבניינים שזכאים לתמ”א 38 לא מודעים לסגולות הבנייה הירוקה או לרכיבים ירוקים אשר ניתן ליישם בפרויקט שלהם, לכן לא דורשים זאת בתהליך המו”מ עם היזם, כך עולה מסקר שבוצע בקרב 150 דיירים. עם זאת, כאשר קיבלו אותם נסקרים מידע אודות סגולות מרכיבים בבנייה ירוקה הביעו רצון רב לביצוע הפרויקט תוך יישום מרכיבים מתוך התקן הירוק כדוגמת בידוד תרמי, הצללות, צבע בהיר חיצוני ועוד.

חמור מכך, בעלי המקצוע שמייצגים את הדיירים בתהליך, החל מעורכי הדין וכלה במפקחי בנייה מטעם הדיירים, לא מציעים לדיירים או ליזם דרישה ליישום מרכיבים בבנייה ירוקה. גישה זו נובעת בין היתר מחוסר המודעות לבנייה ירוקה ומכך שהם לא רוצים לפגוע בכדאיות הפרויקט וסיכוייו לצאת לפועל.

כך נוצר פספוס הזדמנות להפחתת פליטות גזי חממה ממבנים קיימים רבים, שזוללים אנרגיה, למרות שהם עוברים שיפוץ בכל מקרה. כך גם אין ניצול של התזמון לייעול אנרגטי של בניינים קיימים על מנת להקל על דיירים בהוצאות האנרגיה. במילים אחרות – בורות מובילה לפגיעה בסביבה ולפגיעה בחסכונות כספיים עתידיים ומשמעותיים.

כדי להשפיע על יישום בנייה ירוקה בתמ”א 38/1, להפחית את טביעת הרגל הפחמנית ולשפר את רמת החיים בעיר, עלינו להגביר את רמת המודעות בקרב יזמים, אדריכלים, דיירים, רשויות מקומיות, ספקים בתחום הבנייה ועוד רבים, שלא למדו דיים את המצב הקיים ולכן לא מבינים את הפוטנציאל ואת הרווח לכל הצדדים המעורבים.

יישום התקן המלא בתמ”א 38/1 אינו מורכב, אינו קשה ליישום ואינו דורש עלויות גבוהות כפי שרבים חושבים. בידוד, הצללות, מעטפת חיצונית בהירה, גינה חסכונית במים, התקנת מד חשמל חכם לדירות ושימוש בחומרי בנייה בעלי תו תקן ירוק אינם דורשים מאף אחד להיות בעלים של בנק… עלותם היא מזערית, וגם אם גישה לתמ”א 38 בבניה ירוקה מייקרת את הפרויקט בחצי אחוז, היא מחזירה את התמורה בצורת שביעות רצון הדיירים וחיסכון שבא לביטוי בעשרות אחוזים בשנה. יישום בידוד טוב, גינה חסכונית, צבע חיצוני בהיר וחומרים בריאים, יהווה אפס עלות נוספת ליזמים.

בהתאם ליעדי הממשלה בוועידת פריז, בה מדינת ישראל התחייבה להפחתה בפליטות הגז עד שנת 2030, נראה כי כלל בעלי העניין יכולים לצאת מורווחים ביישום ירוק גם בתמ”א 38. המדינה תוכל לנצל את ההזדמנות להפחית בפליטות הפחמן, הדיירים יחסכו בהוצאות החשמל והיזמים יתנו שירות טוב יותר ללא פגיעה בכדאיות הכלכלית של הפרויקט.

על מנת להשפיע על בנייה ירוקה בתמ”א 38/1 דרוש מסמך, אוגדן או אישור מיוחד שיהווה את מפת הדרכים לרשויות, ליזמים ולבעלי המקצוע ליישום בנייה ירוקה. אוגדן זה, ככל שיהיה רשמי ויאפשר את דירוג הבניין כירוק, יהווה מכפיל כוח למימוש הבנייה הירוקה בפרויקטים אלו. כל אלו ועוד תוך שימת הדיירים במרכז לחסכון בהוצאות החשמל והמים ומענה ליזמים ובעלי המקצוע למתן ערך טוב יותר בבנייה ללא עלות נוספת חריגה, ניתן כחלק מסל השירותים של תכנון ירוק.

ליווי בניה ירוקהלייעוץ וליווי בנייה ירוקה בתמ”א 38 צרו איתנו קשר במספר 1-700-701-075 או מלאו את פרטיכם כאן, למעלה משמאל, ונחזור אליכם בהקדם.

 הטבה ירוקה: פגישה ראשונה עם מלווה מוסמך לבניה ירוקה – ללא תשלום!

תכנון ירוק
לקבלת הצעת מחיר ללא התחייבות

    הודעתך נשלחה בהצלחה!
    נהיה בקשר בהקדם