כך תבטיחו שפניתם אל אנשי המקצוע הנכונים לשיפוץ ירוק בביתכם

ההתמודדות עם כל פרויקט שיפוצים גדול היא קשה, ולמי שמעונין בשיפוץ ירוק עלולים להתווסף אתגרים נוספים. עם זאת, התוצאה הסופית משתלמת ומבטיחה איכות חיים טובה יותר.

אף על פי שהעלויות הראשוניות עשויות להיות מעט יותר גבוהות, בטווח הארוך בנייה ירוקה מבטיחה חסכון באנרגיה ובכסף ומעניקה שקט נפשי הודות לעובדה שאין היא גורעת מאיכות הבנייה ומבטיחה איכות בנייה גבוהה ביותר.

הסוד שמסייע למשפצים לעבור את תהליך השיפוץ בצורה מיטבית, ולסיים אותו שבעי רצון, טמון בתכנון קפדני, שמוליד תשואה גבוהה ובשכירת שירותי יועץ בניה ירוקה מנוסה, שמייעל את תהליכי העבודה ומכיר את הדרך הנכונה והבטוחה לעשות זאת.

מצאו את השותף המתאים לפרויקט שלכם

בנייה ירוקה למגורים וארכיטקטורה הם מושגים חדשים יחסית. איתור אנשי מקצוע שמבינים את התהליך יכול להיות קשה, ולכן מומלץ לשוחח עם אנשי מקצוע שונים ולקבל המלצה על קבלנים ירוקים מוסמכים. 

על מנת לוודא שמצאתם את איש המקצוע המתאים והמוכשר לביצוע העבודה, כדאי שתעשו מחקר קטן באשר למרכיבי הבנייה הירוקה, ומה זה אומר, כך שתוכלו לבחון את בקיאותו והכשרתו בתחום.

בכל מקרה, ככל שתהיו יותר מעודכנים, כך תבטיחו בקרה גבוהה יותר על ביצוע העבודה בסטנדרט הנדרש, ולכן כדאי לקחת חלק פעיל ולהיות מעורבים בהליך השיפוצים או לשכור מפקח בנייה שיוכל להבטיח לכם שהעבודות מתבצעות בהתאם לתקן בניה ירוקה 5281.

בנייה ירוקה לפי תקן

התקן הישראלי לבנייה ירוקה ת”י 5281 נקבע במטרה להפחית ככל שניתן את השפעותיו השליליות של תהליך הבנייה והשיפוץ, וכן של השימוש במבנים, על הסביבה. במסגרת התקן מפורטים הפרמטרים בהם נדרש לעמוד לצורך בנייה ירוקה של מבנים, המחולקים ל- 9 קטגוריות שונות, והוא מתייחס למרבית סוגי המבנים בישראל, לרבות מבני מגורים, גם כאלו שעומדים לקראת שיפוץ.

עקרונות מפתח לשיפוץ ירוק

שיפוץ ירוק נעשה במבנים קיימים, ולכן בנייה מחדש של מבנה דורשת התבוננות לאחור תוך מחשבה אל העתיד. מכיוון שהעבודה מתבצעת במבנה קיים, לעתים ישן מאוד, חשוב לקחת בחשבון שהמגמה היא לשנות, לשפר ולתקן ובדרך כלל לא ניתן להתחיל את הבנייה מאפס.

כמו כן, בבניין קיים עלולות להיות בעיות מבניות או פונקציונליות שדורשות תיקון, כמו נזילות בגג, אדנים רקובים, קיר יסוד הרוס וכדו’. על מנת לבצע שיפוץ, נדרש לתקן את הקיים, אחרת לא ניתן יהיה ליישם את תכנית השיפוץ באופן בטוח ואיכותי, בטח שלא לטווח הארוך.

בכדי לבצע את השיפוץ הירוק נדרשת תאימות מלאה בין הגורמים ואנשי המקצוע השונים העובדים באתר. ככל שיהיו נכונים לשתף פעולה זה עם זה וככל שהמודעות שלהם לנושא תגדל, כך התהליך יהיה קל וזורם יותר, ויבטיח הפחתה של הוצאות התפעול ויצירת מרחב איכותי ונוח שמשפר את איכות חייהם של הדיירים.

באופן כללי, אבני היסוד של הבנייה הירוקה הם שימור המשאבים הטבעיים, מזעור הפגיעה בסביבה ככל שניתן, שיפור היעילות האנרגטית במבנה ושיפור איכות האוויר בתוך המבנה ומחוצה לו. על מנת להשיג את המטרות הללו נדרש לפעול באסטרטגיות פעולה שונות:

 • להבטיח בידוד תרמי יעיל מהחלונות, מהקירות ומהגג
 • לנצל מסה ובידוד תרמי בכדי להבטיח חיסכון אנרגטי לצורך שמירה על טמפרטורת המבנה
 • לתכנן את שטח המבנה לצורך ניצול מרבי ומיטבי
 • לתכנן ניצול מרבי של אנרגיית השמש ואור השמש, האוורור הטבעי וכדו’ ולעשות שימוש במקורות אנרגיה נקיים כמו רוח ושמש
 • לתכנן ניצול מיטבי של מי נגר
 • לשלב אביזרים לחסכון יעיל של מים ואנרגיה
 • למחזר פסולת, מים אפורים ומי קולחין
 • לבחור חומרי גלם מקומיים, ידידותיים לסביבה, שייצורם אינו מצריך אנרגיה מרובה, שתחזוקתם נמוכה, ושניתנים למחזור או שאינם מתכלים.
 • להקטין במידת האפשר את פסולת הבנייה ולמזער ככל שניתן את הפגיעה בסביבה

לסיכום

בנייה ירוקה לא מיועדת רק למי ש”משוגע לדבר”, וכיום רבים מעוניינים בחסכון אנרגטי שמיטיב עם הסביבה ועמם ומשפר את איכות חייהם.

מי שבוחר לשפץ מבנה חייב להכיר את עקרונות הבנייה הירוקה, בכדי לשכור את אנשי המקצוע המתאימים. שיפוץ מבנה, מורכב ככל שיהיה, שמתבצע על ידי גורמים מקצועיים שחותרים אל מטרה משותפת, יתנהל ויעבור באופן חלק וקל יותר, ויבטיח תוצאה איכותית יותר.

כתיבת תגובה

תכנון ירוק
לקבלת הצעת מחיר ללא התחייבות

  הודעתך נשלחה בהצלחה!
  נהיה בקשר בהקדם