כל היתרונות הציבוריים של גגות ירוקים

כל היתרונות הציבוריים של גגות ירוקים

היתרונות של גגות ירוקים לחברה כולה ולבעלי הגגות בפרט, ארוכה מכדי להכילה בפוסט אחד. לכן נתמקד הפעם ביתרונות הציבוריים של גגות ירוקים. אך לא נוכל לעשות זאת לפני שנגדיר מהם גגות ירוקים, בפני הקוראים שאינם מכירים את הקונספט הירוק והמתוק הזה.

גגות ירוקים, שמכונים גם "גגות חיים", הינם גגות שמכוסים חלקית או לחלוטין בצמחייה שגדלה על קרום האיטום של מבנים שונים. גגות ירוקים יכולים לכלול גם שכבות צמחיה נוספות כגון מחסומי שורשים ומערכות ניקוז והשקיה. עם זאת אין לבלבל בין גגות ירוקים אמיתיים לגינות על גגות, שכן צמחיה שנמצאת על גגות בתוך מכלי גידול כגון עציצים אינה נחשבת כגג ירוק אמיתי, אם כי הוויכוח בנושא טרם הסתיים.

בראש רשימת היתרונות הציבוריים של גגות ירוקים עומד השיפור האסתטי. הירוק העירוני כבר מזמן מקודם בכל עיר ומדינה מודרנית כאסטרטגיה קלה ויעילה לייפות את הסביבה הבנויה ולהגדיל את ההשקעות באזור. אין ספק כי גגות ירוקים תורמים תרומה משמעותית להפיכת כל גג ליצירת אמנות.

צמצום כמות הפסולת נזקפת אף היא לזכות הגגות הירוקים בשל יכולתם להאריך את החיים של קרום האיטום של הגג ובזכות יכולתם להאריך את חיי מערכות המיזוג בשל מיזוג הטמפרטורה על הגג (ראו פוסט קודם בנושא זה כאן).

בנוסף גגות ירוקים מאפשרים ניקוז טוב יותר של מי גשמים בשל ספיגת המים ואיודם לאוויר. בקיץ, למשל, גגות ירוקים שומרים על 70-90% מהמים שנספגים בהם. מאחר שבישראל החמה אפשר למצוא בקיץ בעיקר לחות ונדיר ליהנות ממי גשמים, אפשר "להתנחם" בעובדה שבחורף גגות ירוקים שומרים בין 25-40% ממי הגשמים שנספגים בהם.

גגות ירוקים לא רק משמרים את מי הגשמים אלא גם ממתנים את טמפרטורת המים ופועלים כמסננים טבעיים למים ש"בורחים" מהם. כל מי שחווה הצפות באזור מגוריו ישמח לגלות שגגות ירוקים מקטינים את כמות המים שזולגים מהם בימי חורף סוערים, משהים את "זמן הבריחה" של מים מטפטפים וכתוצאה מכך מורידים את הלחץ על מערכות הביוב והניקוז.

יתרון נוסף ברשימה ההולכת ומתארכת של נקודות הזכות לגגות ירוקים היא התמודדותם עם אפקט החממה העירוני. הודות לטל המצטבר עליהם ויכולת האידוי של הצמחים על משטחי גג אנכיים ואופקיים, גגות ירוקים מסוגלים לקרר ערים במהלך חודשי הקיץ החמים וכך מצמצמים את אפקט החום העירוני.

ידוע כי האור שנספג בצמחייה הופך לאנרגיית חום על גגות רגילים. כיסוי ירוק לגגות בחום הלוהט של הקיץ מאפשר את צמצום ספיגת החום במשטחים החמים ביותר בכל סביבה עירונית – הלא הם הגגות השחורים שמכוסים בזפת. גגות ירוקים יכולים גם לעזור להפחית את פיזור האבק ברחבי העיר, כמו גם להפחית את ייצור הערפיח. יתרון זה משחק תפקיד מרכזי בהפחתת פליטת גזי החממה.

ואמנם, איכות אוויר משופרת נזקפת אף היא לגגות ירוקים. הצמחים על גגות כאלה לוכדים מזהמים שמצויים באוויר ומסננים גזים רעילים. מיזוג האוויר שמתרחש על גגות בזכות הירק שגדל עליהם מפחית את העומס על תחנות החשמל האזוריות ולכן מפחית את כמות ה CO2 ומזהמים אחרים שמשוחררים לאוויר בשל פעילותם המאומצת.

גנים קהילתיים שמאפשרים ייצור מזון מקומי (פירות וירקות) על הגג, שטחים מסחריים כמו למשל שטחי תצוגה ומרפסות של מסעדות, שטחי בילוי כמו למשל באולינג דשא ומגרשי משחקים לילדים – כל אלה ועוד הם אפשרויות שמיושמות ברחבי העולם הודות לאותם גגות ירוקים שהולכים ותופסים תאוצה.

ולסיום, יצירת מקומות עבודה מקומיים. הצמחייה של הגג הירוק פותחת הזדמנויות עבודה חדשות לכל מי שעוסקים בייצור, גידול, עיצוב, התקנה ותחזוקה של גנים. זאת ועוד, האמריקאים מעריכים כי השקעה בת 10 מיליארד דולר בבניית כ – 16 מיליארד מ"ר גגות ירוקים, תיצור 190,000 מקומות עבודה חדשים בכל קהילה שמונה מעל 50,000 בני אדם. נתון כזה מראה את הפוטנציאל המשמעותי לצמיחה חדשה (תרתי משמע) באזורים עירוניים נכשלים, ואף שיפור הצמיחה באזורים משגשגים.

אם נותר בך ספק בנוגע ליתרונות העצומים של גגות ירוקים לשיפור חיי התושבים כולם, הפוסט הבא יעסוק ביתרונותיהם הרבים, שבאים לביטוי של ממש בחשבון הבנק הפרטי של כל בעל גג ירוק.

תכנון ירוקלפרטים נוספים, למידע מהימן ולתכנון ירוק אמיתי מתקשרים אלינו למספר 1-700-701-075 או ממלאים פרטים למעלה משמאל ונחזור אליך בהקדם.

 הטבה ירוקה: פגישה ראשונה עם מלווה מוסמך לבניה ירוקה – ללא תשלום.

לקבלת הצעת מחיר ללא התחייבות

הודעתך נשלחה בהצלחה!
נהיה בקשר בהקדם