כדור הארץ ביום שאחרי הקורונה

אנחנו מצויים בעיצומו של משבר המאלץ את העולם לעצור. מפעלים שאינם חיוניים נסגרים, תנועת המכוניות והרכבות פסקה כמעט ברובה, אנשים עובדים מהבית מה שגורם לפחות עומס בכבישים ופחות זיהום אוויר, הצריכה המוגברת ירדה משמעותית ובנוסף, ההבנה כי יש לעודד צריכה מקומית התחדדה. נדמה שחלומה של גרטה תונברג הנערה שקראה רק לפני כמה חודשים להפסקת זיהום האוויר – מתגשם.

עושים Restart לעולם

כולם מדברים על כך שהעולם החליט לעשות לעצמו Restart כשהקדימון לכך היו השריפות שהתחוללו באוסטרליה ובארה״ב, הקרחונים הנמסים, סופות ההוריקן ולבסוף וירוס הקורונה שמשבית את העולם. והנה, עתה כשהעולם כמעט עצר מלכת, אנו רואים את תופעת החיות המגיעות לבקר במרכזי הערים ללא חשש. ראינו חזירי בר בחיפה, להקות צבאים ברחובות העיר נרה ביפן, להקות ציפורים בעיר בנידורם במזרח ספרד, קופי מקוק במרכז תאילנד ועוד ועוד.

אז מצד אחד הטבע מתאושש וזיהום האוויר בכדור הארץ הולך ופוחת, דבר שמשמח מאד את כולם ובעיקר את ארגוני איכות הסביבה ומצד שני הכלכלה העולמית נפגעת, אנשים חולים ומתים והעולם נמצא במרוץ למציאת חיסון. והשאלה הגדולה שמרחפת מעל לכל היא, מה יקרה ביום שאחרי?

האם למדנו לקח?

יש משפט שאומר ״אלה שלא לומדים מההיסטוריה נידונו לחיות אותה שוב״ וההיסטוריה שלנו מראה עבר של חברה המנצלת את משאבי הטבע לטובתה באופן דורסני וטיפול איטי במשבר האקלים. יש הטוענים שאופן הטיפול במשבר הקורונה זהה לאופן הטיפול במשבר האקלים – היו התראות של מומחים ומדענים שדרשו מהמדינות לפעול מהר, המנהיגים לעומת זאת התמהמהו, דחו את ההחלטות ונקטו צעדים מהוססים ומינוריים, עד שהמשבר התפרץ.  אז מה בכל זאת אפשר לעשות והאם אפשר למנוע את האסון הבא?

יש מה לעשות!

אם כבר הגענו למצב שבו הטבע מתחיל להתאושש, כמות גזי החממה הנפלטים נמוכה והצריכה ההמונית הואטה, אולי אפשר לשמר את המצב. לא כדאי להיות נאיביים ולחשוב שהמצב הזה יכול להישאר, אבל כן אפשר לעשות את מרב המאמצים כדי לחתור ולעשות מעשה כיחידים, כחברה וכקובעי מדיניות.

בניה ירוקה היא לא פריווילגיה

לא מזמן פגעו ביורקשיר שיטפונות שהדגימו כי פגעי מזג האוויר והמחיר האנושי והכלכלי הגבוה שלהם הם כבר חלק מהחיים בבריטניה. מדפי הקרח באנטרטיקה נמסים בקצב מהיר פי שש מאשר לפני 40 שנה ומשטח הקרח בגרינלנד נמס בקצב מהיר פי ארבע ממה שחשבו קודם לכן. האו”ם מציין כי יש לנו 10 שנים בלבד כדי למנוע עלייה 1.5 מעלות  מהטמפרטורות של לפני העידן המתועש.

כבר היום, בארץ ובעולם קיימת הבנה כי בניה ירוקה היא אחת הדרכים החשובות והעיקריות להתמודד עם התחממות העולם ועם פליטת גזי החממה. זה ידוע כי בניינים אחראיים ל 48% מצריכת האנרגיה בארה״ב וצורכים 76% מכלל ייצור החשמל (בישראל, כ 60% ) ובכלל, כי בניינים לוקחים חלק בשליש מהפליטות הגלובליות. זו כבר עובדה קיימת שאסור להתעלם ממנה – בניה ובניינים, משמשים כגורם משמעותי בכל הקשור לפיתוח בר קיימא ולהפחתת צריכת אנרגיה.

מה אפשר לעשות?

כל המומחים מזהירים כי ישנו חלון הזדמנויות של עשר שנים כדי ליצור שינוי שיוביל להפחתת ההתחממות. בישראל החלו להיערך והחל מחודש יולי 2021 כל בניה לצורך מגורים, מלונאות או תעסוקה, תהיה מחויבת בתקנים ירוקים. אך מעבר לכך, ישנה גם בניה פרטית של בתי מגורים פרטיים (לא בניינים) שעדיין לא מחויבים בתקנים הירוקים ואנו ממליצים לבונים, לבחון היטב את האופציה לבניה ירוקה שתעניק להם איכות חיים וחיסכון במשאבים לטווח ארוך.

איך אנחנו יכולים לעזור לכם?

אחרי ליווי מאות פרויקטים מוצלחים של בניה ירוקה וניהול תהליך התעדת פרויקטים אנחנו יכולים להגיד בוודאות – תסמכו עלינו!

אם אתם עומדים בפני פרויקט בניה, האחריות היא בידיכם. הפכו את הפרויקט לירוק כך שתהליך הבניה יהיה במינימום זיהום ובמקסימום ניצול משאבים, רוכשי הדירות והדיירים שלכם ייהנו מאיכות חיים ומחסכון במשאבים ואתם עצמכם תהפכו להיות חלק מהפתרון. 

רוצים לשמוע איך עושים את זה? התקשרו אלינו עוד היום!

כתיבת תגובה

תכנון ירוק
לקבלת הצעת מחיר ללא התחייבות

    הודעתך נשלחה בהצלחה!
    נהיה בקשר בהקדם