ייעודי בניה

ייעודי בניה

בניה ירוקה לפי ייעוד : בניה למגורים, משרדים, מוסדות חינוך, שיפוץ ירוק ותמ”א 38

בעשורים האחרונים בישראל חלה עליה משמעותית ברמות זיהום האוויר ופליטת גזי חממה. בתחומי ערים בהן נפלטים רוב גזי החממה, מרגישים את הנזקים הבריאותיים והסביבתיים.

פורום ה- 15 מאגד חמש עשרה ערים בישראל, שהתאגדו וחתמו על אמנה להגנת האקלים הגלובאלי, להגן על משאבי הטבע וכמובן להגן על בריאות על תושבי הערים שברשותם. אמנה זו היא המקבילה המקומית לאמנה הבינלאומית שיזם ארגון ICLEL וקשורה למחויבות בינלאומית של מדינת ישראל החתומה על אמנת קיוטו להאטת ההתחממות הגלובאלי.

מכיוון שענף הבניה הוא המשפיע העיקרי על פגיעה באיכות הסביבה, לפעולות העירוניות הירוקות יש השפעה בעלת חשיבות עצומה.

מי שהגה את התקן הירוק 5281 ותקן האנרגיה 5282 המקובלים כיום בישראל היתה המועצה לבניה ירוקה שחזונה “בניה בת קיימא”. בניה ירוקה המותאמת לשמירה על איכות הסביבה.

המועצה לבניה ירוקה

חברת המועצה הבינלאומית לבניה ירוקה, יזמה את כתיבת התקן כבר בשנת 2005 ומאוחר יותר המועצה, חוללו מהפכה של ממש עם המשרד להגנת הסביבה, מכון התקנים הישראלי ובשיתוף משרד הפנים ומשרד הבינוי והשיכון, כשהביאו מאנגליה את כותבי התקן האנגלי בכדי שיתאימו אותו לארצנו.

תקן 5281 לבניה ירוקה מטעם מכון התקנים הישראלי

תקן זה פורסם במתכונתו החדשה בשנת 2011. הוא מורכב מחלקים (פרקים) בהן דרישות ספציפיות לבניה ירוקה למשרדים, מבני חינוך, מבני אכסון תיירותיים, מבני בריאות, מבני מסחר והתקהלות ציבורית.

תקנים בינלאומיים לבניה ירוקה

נציין כי בנוסף לתקן הישראלי, יש תקני מדידה לבניה ירוקה במדינות רבות בעולם. המוכרים שבהן : התקן הירוק הבריטי – BREEAM . התקן הירוק האמריקני – .LEED והתקן הירוק האוסטרלי – Green Star .

מכיוון שתקן 5281 אינו חוק, כל עיר בפורום, מחייבת את הבונים בשטחה המוניציפאלי, לתכנן, לבנות ולנהל פרויקט בניה ‘ירוק’ על פי התקן (כולו או חלקו), בהתאם להנחיות סביבתיות בתחום הבניה שמטרתן לשדרג את המבנים, לחסוך אנרגיה ומים ולהפחית את פליטת גזי החממה.

ייעודי המבנה המפורטים באתר תכנון ירוק : בניה למגורים, משרדים, מוסדות חינוך, שיפוץ, תמ”א 38, ערים ירוקות, הם הייעודים הפופולאריים ביותר הנבנים על פי הנחיות התקן הישראלי 5281, אוגדני רשויות או על פי תקנים בינלאומיים כגון LEED. (במידת הצורך ייתווספו קטגוריות חדשות עם עליית הביקוש לקבלת תו ירוק לייעודים נוספים כגון: בתי מלון, בתי כנסת ועוד.)

נציין כי מכון התקנים הוא כיום המוסד היחיד שבסמכותו לאשר על בסיס קריטריונים ברורים הענקת תו ירוק לבניה על פי התקן (התקן אינו חוק). תקן 5281 לבניה ירוקה מחייב, ורק עמידה בדרישותיו ונהליו תעניק לכם את התו הירוק הנכסף.

ניתן לקבל תו ירוק גם לשיפוץ או חידוש מבנה קיים ובתנאי שעומדים במינימום ניקוד נדרש על פי עקרונות התקן הירוק ממכון התקנים.

 

מעוניינים לקבל הצעה לליווי לבניה ירוקה ?
רוצים לשפר את הכדאיות הכלכלית ולממש עקרונות בניה ירוקה ?
לחצו כאן להשארת פרטיכם ונחזור אליכם בשעות הקרובות
פגישת ייעוץ ראשונית ללא תשלום או התחייבות.

תכנון ירוק
לקבלת הצעת מחיר ללא התחייבות

    הודעתך נשלחה בהצלחה!
    נהיה בקשר בהקדם