כדאיות כלכלית

כדאיות כלכלית

בניה ירוקה כדאית הן ליזמים, הן לקבלנים והן לצרכן הרוכש דירה או בונה בית ירוק צמוד קרקע

בניה זו מקודמת לא רק בשל מניעים אידיאולוגים אלא גם בשל ההכרה בפוטנציאל הכלכלי המוכח על פי דרך זו, יחד עם שיקולים פוליטיים.

Life Cycle Cost
בניה ירוקה מתייחסת בתכנון לכל שלבי הביצוע והתפעול לאורך זמן.
תכנון זה נועד לייצור מרחב איכותי ויעיל אשר ממזער השפעות שליליות על האדם, הטבע והסביבה ומשתמשים באופן ישיר או עקיף במבנה או החיים בסביבתו. יש לראות את הבניה הירוקה כהשקעה להבדיל מהוצאה ,חשוב להתייחס בעלות הבית לכל מחזור חייו (Life Cycle Cost) תוך דגש על תועלות לטווח הבינוני והארוך-עלויות תפעול נמוכות, חסכון באנרגיה ומים, איכות חיים גבוהה של סביבת הבית ומכירות גבוהה.

למרות הדעות המגוונות ובעיקר הסקפטיות בענף הבניה, נציג את המשמעויות והכדאיות הכלכלית לכל אחד מהגורמים ,שכן הבניה הירוקה יכולה להשתלב באינטרסים של הלקוח, היזם הקבלן והרשויות.
אין לראות במושגים בניה ירוקה וכדאיות כלכלית ניגודים אלא כמושגים ההולכים יד ביד, יחד עם האספקט הסוציאלי ורמת החיים הגבוהה שלה הורגלנו.

כאשר בונים/משפצים יש לקחת בחשבון את כל הפרמטרים של בניה ירוקה בראיה הוליסטית.
על כל מטר בניה יש לקחת בחשבון את המשאבים הנזקקים להם: תכנון נכון, חומרי הבניה המיקום, עלויות התחבורה ועוד. כל אלה הנם הגורמים המובילים בטווח הקצר והארוך לכדאיות במונחים כלכליים, השקעה זו מניבה תשואה שפרויקטים עסקיים אחרים מתקשים להתחרות אתה.

כדאיות כלכלית בעיני היזם
יזם שלעיתים מגלה כי עליו לבנות על פי שיטת בניה ירוקה, משקיע הן בתוספת של אנשי מקצוע במהלך התכנון והן לעיתים במערכות לטובת חיסכון באנרגיה ומים. זאת בעוד שלכאורה הנהנה הוא רק הצרכן הסופי. אך התועלת של הקבלן (למרות התייקרות מסוימת ומשתנים של תקציב הפרויקט) היא יכולת מכירתית גבוהה של הנכס, מיתוג ומינוף חברתו.
ככל שיותר פרוייקטים ירוקים מוכרים יבנו, יגדל שוק הנדל”ן וערך דירות אלו ייגדל ויעלה.

כדאיות כלכלית לקבלן
עבור קבלן, הוספת יועצים, שינויי והתאמות פרוגרמת עבודה, שימוש בחומרי בנייה העומדים בדרישות תקן ירוק ישראלי 5281 (או תקן בינלאומי), עלול להיות מאתגר. אולם יתרונו היחסי הוא שניהול נכון ותכנון של האתר והבניה, חוסך זמן ומשאבים מיותרים.
התמקצעות קבלן בבניה ירוקה הלכה למעשה, ממתגת את איש הביצוע גבוה יותר ומעלה את ביקושו ותעריפו.

כדאיות כלכלית עבור הצרכן
הצרכן הסופי נהנה מיתרונות רבים בהם :
חיסכון כספי בהוצאות תפעול הנכס, איכות חיים גבוהה יותר וסביבת מגורים מהנה וקהילתית יותר. חדרי אירוח משותפים לבניין, אזורי ציבור מוארים ומזמינים (מגורים ומשרדים) נגישות רבה וקלה לגני שעשועים, מרכזים קהילתיים, אזורי קניות ועוד. שבילי גישה להליכה ולאופניים, לבתי ספר, כל אלו הם יתרונות כלכלים לצרכן הסופי.

כדאיות למדינה ולרשויות המקומיות
חסכון במשאבי טבע מתכלים, חסכון בהוצאות על אנרגיה ומים, הקטנת הוצאות לאומיות על בריאות גידול בהכנסות בשל עליית מחירי הנדל”ן, איכות חיים גבוהה יותר לתושבים.
המודעות לנושא זה במרכז השלטון המקומי קיים אך יישומו רחוק מלהשביע רצון, יש לפתח כלים תכנונים שיתנו תמריץ לענף הבניה הציבורית והפרטית לבניה ירוקה. למרות שישנן מספר ערים אשר מובילות את תחום הבניה הירוקה בניהן ת”א, כפר-סבא … מדידת הרווחיות של הבניה הירוקה היא בטווחי זמן ארוכים ובמעגל השפעה רחב, הבוחן גם את התועלות החיצוניות ברמה הלאומית. כתוצאה מצמצום צריכה פרטנית במשאבים כגון מים וחשמל, המדינה ספקית המשאבים, מעוניינת בהקטנת ההוצאות הכרוכות בהקמתם ותפעולם של מערכות לאספקת משאבים.

הוצאות שוטפות נמוכות יותר – איכות חיים גבוהה יותר
בניה ירוקה אכן תורמת לאיכות הסביבה ותורמת לבריאות שלנו אך היא כלכלית ומשתלמת לביצוע לא רק ממניעים אידיאולוגים. הנקודה המרכזית היא עלויות תפעול נמוכות והפחתה חדה בתשלומי החשמל והאנרגיה שעלותם בישראל רק מתייקרת עם השנים.
עקרונות הבניה הירוקה המשלבים טכנולוגיות חדישות, שימוש בחומרים ידידותיים לסביבה וניהול סביבתי בזמן הבניה, מיועדים לשמור ככל האפשר על איכות הסביבה ומשאבי טבע מתכלים.

כמה נתונים על חיסכון כלכלי בבניה ירוקה

  • בניה ירוקה יכולה להביא להוזלה של עד 58% בהוצאות התפעול השוטפות בבתים : תשלום על מים, חשמל ודלקים לחימום. ישנן משפחות שעלות הוצאות על אנרגיה עשויה לנגוס בעד 20% מהמשכורת החודשית. הנתון מאתר פורום ה-15 להטמעת בניה ירוקה בערים.
  • בכתבה שפורסמה ב-“בנדל”ן היום”, רוכשי דירות בפרויקטים ירוקים מקבלים 5.6% תשואה שנתית בשל החיסכון בהוצאות על אנרגיה ומים.
  • בניה ירוקה בנדל”ן מסחרי עשויה לספק תשואה שנתית של כ- 12% בזכות עלייה בפריון העבודה במשרדים (הודות לשיפור סביבת העבודה) וחסכון במשאבי אנרגיה.
  • בתים ירוקים הנם בעלי מכירות גבוהה יותר ממקבליהם הרגילים.
  • ישנם אלמנטים בבניה ירוקה, שאינם מחייבים השקעה כלל אלא רק הטמעת עקרונות הבניה הירוקה.
  • לבניה ירוקה תועלות גם בחיסכון כספי וגם בהפחתת זהום אוויר ופליטת גזי חממה (הגורמים להגדלת החור באוזון).
  • צמצום של 33% בצריכת במים במבנה בישראל = לחיסכון של 63 ליטר מים לנפש ביום ממוצע, שהם 23 מ”ק מים לנפש בשנה.
  • צמצום של 33% בצריכת המים בקרב שליש מאוכלוסיית ישראל מביא לחיסכון של כ- 50 מיליון מ”ק בשנה, כמות מים השווה לזו של מתקן התפלה בינוני או ל 30 ס”מ במפלס הכנרת. מתוך המועצה הישראלית לבניה ירוקה.
  • למשקיעים בנדל”ן וליזמים המעוניינים לרכוש בנכס להשכרה, בניה ירוקה כדאית יותר כלכלית והופכת לשיקול מוביל ברכישת נכס, למרות שלעיתים ההוצאות הראשוניות יותר גבוהות מנכס רגיל.
  • בונים למטרות מכירה ? גם אם עלויות התכנון גבוהות יותר בהשוואה לנכס רגיל, אטרקטיביות הנכס בהעמדתו למכירה מהווה מבחינה שיווקית, יתרון יחסי מובהק בשוק המוכרים.

בניה אקולוגית וכלכלית אחד הם – יתרונות בבניית משרדים, מבני ציבור ובתי ספר ירוקים
מחקרים מוכיחים כי הטמעת עקרונות בניה הירוקה כבר משלב התכנון, טומנת בחובה יתרונות משמעותיים אף יותר מצמצום עלויות האנרגיה. מסתבר שמבנים המוקמים כירוקים ומתחשבים במיקום הבניין, החדרים, חשיפה לשמש טבעית, אקוסטיקה טובה, בידוד איכותי ועוד :
א. מעלה את תפוקת העובדים.
ב. משפרת את שביעות רצון העובדים במקום העבודה.
ג. מפחיתה היעדרויות ומצמצמת מחלות.
ד. חוסכת למעביד ולעובד הוצאות על טיפולי בריאות.
ה. משפרת את איכות החיים במבנה ומחוצה לו.
ו. יוצרת תדמית טובה למבנה ולחברות העובדות בו.

בניה ירוקה כדאית, נחוצה וגם משתלמת
ככל שמקפידים לשלב כבר בתכנון הראשוני את עקרונות הבניה הירוקה, מתייעצים עם מלווים ירוקים או יועצים ירוקים ומשכילים להשתמש בידע וטכנולוגיות מתקדמות, כך מגיעים לבניין איכותי, השומר על דיירים, תלמידים ו/או עובדים בריאים יותר וגם חוסכים רבות על הוצאות בעלויות מים וחשמל.

מעוניינים לברר על ליווי ירוק לבניה חסכונית ?
רוצים לשפר את רמת הכדאיות הכלכלית וגם ליהנות מעקרונות בניה ירוקה ?
ליצירת קשר וקבלת הצעה לליווי ירוק לחצו כאן ונחזור אליכם בשעות הקרובות.
פגישת ייעוץ ראשונה ללא תשלום וללא התחייבות.

לקבלת הצעת מחיר ללא התחייבות

הודעתך נשלחה בהצלחה!
נהיה בקשר בהקדם